Data dodania 28.01.2021 - 11:39

Prezydent Andrzej Duda postanowieniem z 4 stycznia br. nadał dwie nominacje profesorskie naukowcom z Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów Politechniki Łódzkiej: prof. Katarzynie Grabowskiej i prof. Dawidowi Stawskiemu.

prof. Katarzyna Grabowska z PŁ, fot. arch. prywatne

Prof. dr hab. inż. Katarzyna Grabowska jest dziekanem Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów PŁ. Po studiach doktoranckich na Wydziale Włókienniczym PŁ w 1997 r. uzyskała stopień doktora z wyróżnieniem i rozpoczęła pracę w nowo utworzonej Katedrze Architektury Tekstyliów. W 2007 roku uzyskała stopień doktora habilitowanego w dyscyplinie włókiennictwo.

Od 2000 r. ściśle współpracuje z Uniwersytetem w Ghent w Belgii - jest autorką 4 grantów bilateralnych pomiędzy Belgią a Polską. W 2012 r. była stażystą w Programie TOP500 w Uniwersytecie w Kalifornii Berkeley. W latach 2013 – 2014 była dwukrotnie zapraszana jako profesor wizytujący do CSIRO w Melburne i Geelong w Australii, gdzie odbyła staże naukowe.

Zainteresowania naukowe prof. Grabowskiej dotyczą budowy modeli fizycznych, matematycznych, w tym statystycznych opisujących właściwości liniowych wyrobów włókienniczych o rozbudowanych powierzchniach. Pierwsze prace badawcze w zakresie liniowych kompozytów włóknistych rozpoczęła bezpośrednio po obronie doktoratu i zaowocowały one przyznanymi grantami krajowymi i bilateralnymi a następnie licznymi publikacjami notowanymi na liście filadelfijskiej.

Dorobek naukowy prof. Grabowskiej w zakresie nitek fantazyjnych spowodował liczne cytowania w czasopismach Journal Citation Reports i pozwolił na jednoznaczne ukonstytuowanie pozycji autorytetu i twórcy szkoły o przędzach ozdobnych. Jako osiągnięcie naukowe należy wymienić pozyskanie 5 patentów krajowych i jednego europejskiego.

Licencja na patent „Nitka hybrydowa do indukcji elektromagnetycznej”, którego twórcą jest prof. Grabowska została sprzedana do przemysłu. Natomiast wydana w 2019 roku monografia w języku angielskim pt.: „Fancy Threads” stanowi podsumowanie wieloletnich badań. Jest autorem licznych publikacji przedstawianych na światowych konferencjach. Była kierownikiem w 10 grantach badawczych.

Za swoją działalność prof. Katarzyna Grabowska została odznaczona Medalem Edukacji Narodowej (2008 r). Otrzymała także Złoty Medal za „Excellent and Creative efforts to invent Textile Charger for Mobile Devices” na Międzynarodowej Wystawie w Seulu (Korea) w 2019 roku oraz Złoty Medal za “Ładowarkę tekstylną do zasilania urządzeń mobilnych takich jak smartfony, tablety” przyznany przez Urząd Patentowy RP w 2019 r.

Od 2009 r. jest redaktorem naczelnym międzynarodowego czasopisma Autex Res. J. W 2016 r. dołączyła jako członek Rady Redakcyjnej międzynarodowego czasopisma FIBERS AND TEXTILES IN EASTERN EUROPE. W roku 2016 osiągnęła najwyższy status międzynarodowy w zakresie włókiennictwa – została wybrana Prezydentem Międzynarodowego Stowarzyszenia Uniwersytetów działających na rzecz Włókiennictwa AUTEX. W latach 2016 – 2019 pełniła funkcję Vice Prezydent EUROPEAN TEXTILE PLATFORM ETP.

Prof. Dawid Stawski z PŁ, fot. arch. prywatne

Prof. dr hab. inż. Dawid Stawski ukończył Wydział Włókienniczy PŁ w 2000 r. W tym samym roku rozpoczął na wydziale studia doktoranckie w Katedrze Chemii Fizycznej Polimerów PŁ. Po czterech latach (2004 r.) obronił rozprawę doktorską zatytułowaną „Modyfikacje nienasyconych estrów skrobi aminami i tiolami”.

Od października 2004 r. pracuje na Politechnice Łódzkiej jako adiunkt. Najpierw w Katedrze Chemii Fizycznej Polimerów, a obecnie w Instytucie Materiałoznawstwa Tekstyliów i Kompozytów Polimerowych. W 2012 r. uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego w wyniku pozytywnie przeprowadzonego przewodu habilitacyjnego (monografia pt:  ”Zaawansowana analiza powierzchni włókien polipropylenowych w płaskich wyrobach włókienniczych modyfikowanych nanowarstwami polielektrolitów”).

Zainteresowania naukowe prof. Stawskiego koncentrują się wokół zagadnień związanych z analizą termiczną, modyfikacją chemiczną polimerów, modyfikacją warstwy wierzchniej w materiałach polimerowych i zastosowaniem metody layer-by-layer do modyfikacji tekstyliów.

Dotychczasowy dorobek naukowy, w którym opisał wyniki swoich badań, obejmuje 54 artykuły w zagranicznych i krajowych recenzowanych czasopismach, w tym trzy rozdziały w monografiach naukowych oraz 66 referatów i komunikatów na konferencjach naukowych. Aktualny Indeks Hirscha według bazy Scopus wynosi 12.

Profesor Stawski jest promotorem dwóch zakończonych obroną przewodów doktorskich. Po 2000 r. odbył staże naukowe w Leibniz Institut für Polymerforschung w Dreźnie (Abteilung Polymergrenzflächen) (2008 r. i 2012 r.), University of Agder w Kristiansand (Functional Ecology Group) (2009 r. i 2016 r.) oraz University of Iceland, Reykjavik (2014 r.).

Od 2009 r. prowadził wykłady zagraniczne w Norwegii, Niemczech, Islandii, Białorusi i na Węgrzech. W 2019 r. odbył kurs z nowoczesnych metod nauczania w Olin College (USA). Otrzymał stypendia Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej i Fundacji Partners Polska, grant międzynarodowy z Funduszu Wyszehradzkiego oraz grant NCBiR w ramach programu Polsko-Norweskiej Współpracy Badawczej. Jest ekspertem oceniającym projekty dla NCBiR oraz PARP.