Data dodania 01.12.2022 - 11:19

Na Wydziale Chemicznym w Instytucie Chemii Organicznej PŁ otwarto (1.12) Centrum Badań Nowych Związków Aktywnych Biologicznie Potencjalnie Użytecznych w Diagnostyce Medycznej.

W nowym centrum na Politechnice Łódzkiej będą prowadzone interdyscyplinarne prace badawcze z szeroko rozumianego pogranicza nauk chemicznych, biologicznych, medycznych i nauk o życiu. Dotyczą one poszukiwania związków użytecznych w nowoczesnej diagnostyce medycznej, jak również nowych cząsteczek aktywnych biologicznie i wpisują się w zestawienie zagadnień niezwykle istotnych dla zdrowia i bezpieczeństwa człowieka.

- Główny nurt prac będzie nakierowany na badania z obszaru technik omicznych, poszukujących markerów i biomarkerów w chorobach: krążeniowych, nowotworowych czy zakaźnych, a także korelacji z ich dalekofalowymi skutkami, m.in. chorobami o podłożu autoimmunologicznym, czy też zakażeniami patogenami chorobotwórczymi - wyjaśnia prof. Łukasz Abrecht, prorektor ds. nauki w PŁ i dyrektor Instytutu Chemii Organicznej PŁ.

Badania nad poszukiwaniem biomarkerów z wykorzystaniem nowoczesnych technik analityki chemicznej w badaniach omicznych, będą prowadziły do opracowania nowych strategii badań analitycznych, procedur analitycznych oraz walidacji dotychczasowych metod.

W ramach Centrum doposażone zostały dwa niezależne laboratoria, tworzące komplementarną sieć badawczą Wydziału Chemicznego PŁ: Laboratorium Magnetycznego Rezonansu Jądrowego, ukierunkowane na badania strukturalne i metabolomiczne związków aktywnych biologicznie – kierowane przez prof. Łukasza Albrechta oraz Laboratorium Spektrometrii Mas i Technik Łączonych, ukierunkowane na badania nielotnych i wielkocząsteczkowych związków aktywnych biologicznie oraz badania proteomiczne – zarządzane przez prof. Beatę Kolesińska.

Dzięki środkom finansowym z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego nowoczesne laboratoria zostały doposażone w: spektrometr NMR oraz wysokorozdzielczy spektrometr masowy sprzężony z chromatografem cieczowym. Ten sprzęt stanowi cenne uzupełnienie dotychczasowej aparatury badawczej. W skład Centrum weszło istniejące już rozproszone Laboratorium Chromatografii Gazowej i Technik Sprzężonych.

- Szeroka współpraca naukowa zarówno międzyuczelniana, jak i międzynarodowa prowadzona przez pracowników utworzonego Centrum, pozwoli świadczyć usługi na najwyższym poziomie na rzecz przedsiębiorców, przyczyniając się do powstania silnych powiązań nauki z przemysłem całego regionu - uzasadnia powstanie nowej jednostki prof. Albrecht.

Otwarciu nowego Centrum towarzyszyły wykłady naukowe zaproszonych gości: prof. Lucyny Woźniak z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, prof. Piotra Młynarza z Politechniki Wrocławskiej oraz prof. Piotra Sudery z Akademii Górniczo-Hutniczej, które odbyły się w auli im. prof. Tadeusza Paryjczaka w Alchemium.