Data dodania 27.01.2023 - 13:03

Mechaton to mechaniczna wersja konkursu dla informatyków pod nazwą Hackathon.  - Tworząc Mechaton chcieliśmy pokazać, że wyzwania inżynierskie potrafią być co najmniej tak samo fascynujące - a być może nawet bardziej - gdyż dotyczą rozwiązań "fizycznych", które mogą zostać zrealizowane w rzeczywistości - mówi prof. Tomasz Kubiak, dziekan Wydziału Mechanicznego PŁ.

Pomysłodawcami nowego konkursu na Wydziale Mechanicznym - Veolia Mechaton są dr hab. inż. Grzegorz Liśkiewicz i dr Bartłomiej Zagrodny. W konkursie wzięło udział 11 zespołów. Veolia postawiła przed studentami wyzwanie dotyczące problemu odzysku ciepła od zakładu przemysłowego.

- Uczestnicy otrzymali 48 godzin na przygotowanie rozwiązania, swój pokój, zapasy pizzy, kawy i herbaty. Rezultaty były niesamowite. Jury konkursowe miało ogromny problem z wybraniem najlepszych rozwiązań - mówi doktor Liśkiewicz z Instytutu Maszyn Przepływowych. Właśnie poznaliśmy laureatów pierwszej edycji.

Laureaci II miejsca w konkursie Mechaton, w środku prof. T.Kubiak i A.Sienicki (Veolia), 1. z lewej dr J. Świniarski - przewodniczący jury, fot. Jacek Szabela
  • I miejsce zajął zespół studentów kierunku energetyka (7. sem) w składzie: Michał Ozimek - koordynator, Alicja Tworek, Bartłomiej Dyniak, Kamil Owczarczyk, Remigiusz Pietrzykowski
  • II miejsce należy do zespołu: Maciej Tutak (5. sem. transport), Jan Nowiński (3. sem. transport) oraz  dwóch studentów 5. sem. kierunku Mechanical Engineering: Adam Jeżyński (koordynator) i Jakub Dabbous
  • III miejsce przypadło 5. osobowej grupie studentów kierunku automatyka i robotyka (1. sem): Jakub Michalski (koordynator), Rafał Parfieniuk, Stanisław Janiak, Krzysztof Jachowicz i Amelia Kiełbasińska.
 Laureaci I miejsca w konkursie Mechaton, w środku prof. T. Kubiak i A.Sienicki (Veolia)
Laureaci III miejsca w konkursie Mechaton, w środku prof. T.Kubiak i A.Sienicki (Veolia), 1. z lewej J. Świniarski - przewodniczący jury, fot. Jacek Szabela

- Muszę zauważyć, że wszystkie wypracowane rozwiązania są bardzo interesujące i inspirujące dla naszych specjalistów. Na pewno Mechaton przyniósł konkretną wartość dla działań Veolii w zakresie innowacyjnych projektów związanych z ciepłownictwem - mówi Adrian Sienicki członek zarządu Veolii Energii Łódź. Temat projektu do realizacji konkursu był zaczerpnięty z bieżących zadań realizowanych przez pracowników firmy, którzy podczas przewidzianych w konkursie konsultacji odpowiadali studentom na zadawane przez nich pytania.

- Z pełnym przekonaniem mogę powiedzieć, że sukces Mechatonu nie byłoby możliwy bez wsparcia i owocnej współpracy Wydziału Mechanicznego z firmą Veolia. Dla nas jako nauczycieli akademickich ważne są opinie uczestników wydarzenia, którzy w większości podkreślili, że praktyczny wymiar wyzwania stanowił szczególną motywacją do udziału w wydarzeniu i chętnie zgłoszą się do kolejnej edycji konkursu - podsumował wydarzenie dziekan Wydziału Mechanicznego.