Data dodania 28.09.2023 - 11:04

Prezydent RP Andrzej Duda nadał dr. hab. inż. Tomaszowi Manieckiemu z Wydziału Chemicznego PŁ tytuł profesora nauk ścisłych i przyrodniczych w dyscyplinie nauki chemiczne.

Kariera naukowa prof. Tomasza Manieckiego jest związana od początku z Wydziałem Chemicznym PŁ. W 1999 r. ukończył studia z dyplomem magistra inżyniera technologii chemicznej (specjalność: adsorpcja i kataliza). W 2002 r. obronił pracę doktorską, a w 2012 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego w dyscyplinie chemia, na tym samym wydziale. Od 2015 r. pracuje na stanowisku profesora uczelni. Obecnie zatrudniony jest w Instytucie Chemii Ogólnej i Ekologicznej PŁ.

Zainteresowania naukowe profesora Manieckiego obejmują zagadnienia z pogranicza chemii, technologii chemicznej i nanomateriałów, są związane głównie z otrzymywaniem i stosowaniem nowych perspektywicznych materiałów w procesach adsorpcji i katalizy.

Dorobek naukowy profesora to 98 oryginalnych prac twórczych indeksowanych w bazie SCOPUS, a także kilkadziesiąt zgłoszeń konferencyjnych, około 20 oryginalnych prac opublikowanych w czasopismach spoza baz SCOPUS/JCR oraz 5 patentów. Jego H-Index wynosi 20.

Prof. Tomasz Maniecki był opiekunem kilkunastu prac dyplomowych magisterskich i inżynierskich, ponadto wypromował trzech doktorów. Aktualnie jest promotorem kolejnych trzech przewodów doktorskich.

W trakcie dotychczasowej pracy naukowej był kierownikiem, głównym wykonawcą lub wykonawcą w 19 projektach badawczych i przemysłowych finansowanych ze środków krajowych i zagranicznych.

Prywatnie jest miłośnikiem aktywnego spędzania wolnego czasu.