Data dodania 01.02.2021 - 10:44

Na pierwszym spotkaniu online (29.01) Rada Politechniki Łódzkiej obradowała w częściowo zmienionym składzie. Od 1 stycznia 2021 r.  przewodniczy jej dr inż. Mirosław Sopek - wiceprezes Zarządu MakoLab ds. technologii, absolwent Politechniki Łódzkiej.

Rada Uczelni składa się z sześciu osób. Trzy z nich pochodzą spoza uczelni. Oprócz nowego przewodniczącego, pozostali członkowie to: dr inż. Tomasz Krysiński - wiceprezes ds. badań, innowacji i rozwoju koncernu Airbus Helicopters oraz Dariusz Szewczyk - prezes Zarządu Radia Łódź.

Na pierwszym spotkaniu dr inż. Mirosław Sopek zaproponował kilka nowych inicjatyw.

- Proponuję wzmocnienie obecności Rady PŁ w mediach, również społecznościowych, a także myślę o powołaniu niezależnego inkubatora przedsiębiorczości dla start-upów w PŁ, oczywiście po wcześniejszej dokładnej analizie tematu. Chciałbym również, aby powstało na Politechnice Łódzkiej Międzywydziałowe Centrum Sztucznej Inteligencji - mówił po spotkaniu nowy przewodniczący.

Trzy pozostałe osoby to pracownicy Politechniki Łódzkiej: prof. Andrzej Bartoszewicz - członek korespondent Polskiej Akademii Nauk, dyrektor Instytutu Automatyki; prof. Wojciech Wolf, zastępca dyrektora Instytutu Chemii Ogólnej i Ekologicznej; dr hab. inż. Jacek Sawicki, prof. PŁ zastępca dyrektora w Instytucie Inżynierii Materiałowej oraz Julia Chojnacka, przewodnicząca Samorządu Studenckiego PŁ.

Zgodnie z ustawą do zadań rady należy m.in.: opiniowanie projektu statutu, projektu strategii uczelni, monitorowanie gospodarki finansowej uczelni oraz zarządzania uczelnią, wskazywanie kandydatów na rektora - po zaopiniowaniu przez Senat PŁ.