Data dodania 27.06.2022 - 13:15

Galeria Biblio-Art w Bibliotece Politechniki Łódzkiej zaprasza na wystawę malarstwa Ewy Tomporek-Fukuoka zatytułowaną "Obrazy z Japonii". Wernisaż odbył się w czwartek (30 czerwca), a ekspozycja potrwa do końca wakacji.

Ewa Tomporek- Fukuoka swoją drogę artystyczną i pracę zawodową związała z Łodzią. Po ukończeniu PLSP „Plastyka” studiowała malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Tkaniny i Ubioru, w pracowni prof. A. Szonerta i prof. Z. Głowackiego. Jest również absolwentką kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim.

Jej pobyt w Japonii w latach 1985- 1991 stał się, niewyczerpalnym źródłem twórczych idei. Inspiracją dla obrazów, prezentowanych na licznych wystawach są motywy sztuki i pejzażu Japonii. W 2015 roku pokazywała swoje prace na wystawie w Ambasadzie Japonii w Warszawie, jako członek „Klubu Yakumo - goto”. Artystyczne pasje rozwijała na przestrzeni kolejnych lat, biorąc udział w „Dniach Japońskich” realizowanych na Uniwersytecie Łódzkim przez stowarzyszenie „Yakumo- goto", w wydarzeniach w „Centrum sportu i kultury Japońskiej, Fundacji „Surei - No- Mon”, „Fundacji Ai”.

Od 2020 roku współpracuje z Fundacją im. Stanisława Pomian Srzednickiego, w której realizuje autorskie projekty - audycje internetowe o sztuce „Dzieje pędzlem malowane” i „Japońskie fascynacje”. Od 2017 roku pełni funkcję prezesa Okręgu Łódzkiego ZPAP. Jej twórcze i społeczne działania skupiają się głównie na wspieraniu łódzkiego środowiska artystycznego.