Data dodania 09.03.2023 - 13:05
Kategorie aktualności

Po raz pierwszy w Polsce, w 15 jednostkach naukowych i instytutach badawczych, odbędzie się Ogólnopolski Dzień Inżynierii Materiałowej pod hasłem "Przyszłość to materiały". Naukowcy z Politechniki Łódzkiej przygotowali z tej okazji cykl wykładów i warsztatów, promujących inżynierię materiałową.

Image

Na wydarzenie w PŁ zaprasza Instytut Inżynierii Materiałowej na Wydziale Mechanicznym, w piątek, 17 marca, do Fabryki Inżynierów XXI wieku (ul. Stefanowskiego 1/15).

Ogólnopolski Dzień Inżynierii Materiałowej ma na celu promocję inżynierii materiałowej wśród społeczeństwa, a w szczególności wśród maturzystów, uczniów szkół średnich – liceów i techników oraz uczniów ostatnich klas szkół podstawowych.

- W Politechnice Łódzkiej przybierze on formę pokazów, prezentacji, warsztatów, eksperymentów oraz mini-wykładów dla publiczności - informuje prof. Łukasz Kaczmarek, dyrektor Instytutu i zaprasza na swój wykład „Świat roślin i zwierząt w nanotechnologiach materiałowych” który zainauguruje wydarzenie. Początek o godz. 10:15.

Kolejne dwa wykłady poprowadzą: dr hab. inż. Anna Sobczyk-Guzenda, prof. PŁ, która zaprezentuje temat "Biomateriały polimerowe” (11:00 - 11:30). Następnie dr hab. inż. Konrad Dybowski, prof. PŁ, opowie o "Wykorzystaniu grafenu w procesach oczyszczania wody” (11:30 -12:00).

Od godziny od 11:00 do 13:00, co 30 minut, organizatorzy zapraszają m.in. na warsztaty "Nowoczesne implanty medyczne", które poprowadzi dr hab. inż. Jacek Grabarczyk. Liczba miejsc ograniczona, do 12 osób na każde spotkanie.

Image
Zaproszenie na PŁ na Ogólnopolski Dzień Inżynierii Materiałowej

Chcielibyśmy, aby Ogólnopolski Dzień Inżynierii Materiałowej pokazał szeroko pojętej lokalnej społeczności wagę prowadzonych prac badawczych związanych z rozwojem inżynierii materiałowej, jej wkład do zmian zachodzących w naszym życiu i potencjał jaki ma Politechnika Łódzka. Dlatego oprócz wydarzenia przedpołudniowego, w którym będą uczestniczyć uczniowie szkół średnich, organizowany jest także Piknik Rodzinny, przygotowany tak, aby rodzice z dziećmi mogli ciekawie spędzić razem czas, jednocześnie zdobywając trochę wiedzy o roli inżynierii materiałowej w otaczającym nas świecie.

- mówi w imieniu wszystkich organizatorów profesor Łukasz Kaczmarek.

Na wszystkie wydarzenia obowiązują zapisy, liczba miejsc jest ograniczona. Link do zapisów na zajęcia dla uczniów oraz osobny do rejestracji na Piknik Rodzinny. Szczegółowy program dnia.

Ogólnopolski Dzień Inżynierii Materiałowej jest realizowany przy współpracy instytucji naukowych, prowadzących działalność naukową oraz kształcenie w dyscyplinie Inżynieria Materiałowa.