Data dodania 24.02.2022 - 14:46

W  związku  z  agresją  zbrojną  Rosji  na  Ukrainę  i  brutalnym  złamaniem  umów międzynarodowych oraz standardów obowiązujących  w cywilizowanym świecie, polskie środowisko akademickie stanowczo potępia  napaść na naszego sąsiada i używanie wobec niego przemocy.

Wyrażamy  pełną  solidarność  z  całym  narodem ukraińskim  i poparcie  dla  Ukrainy  jako suwerennego państwa, oraz deklarujemy wszelką możliwą pomoc w tych ciężkich chwilach. Jednocześnie  apelujemy  do  władz  Ministerstwa  Edukacji  i  Nauki  o  uruchomienie we współpracy  z  Narodową Agencją  Wymiany Akademickiej specjalnych  środków,  w  tym prawnych,na wsparcie dla ukraińskich naukowców, doktorantów i studentów, którzy wyrażą chęć kontynuowania swojej działalności w polskich uczelniach.Polskie  środowisko  akademickie  będzie  jeszcze  bardziej  intensyfikować  i  rozwijać współpracę we wszelkich postaciach z naszymi ukraińskimi partnerami akademickimi.

W załączeniu dokument podpisany przez przewodniczących największych organizacji środowiska akademickiego w Polsce.