Data dodania 12.04.2024 - 08:09

Inspirowanie jest niezwykle ważne w pracy naukowej. Zarówno w kontekście prowadzenia badań naukowych, jak i dzielenia się swoją wiedzą. To jeden z celów spotkań z cyklu „Zawód naukowiec” organizowanych przez dr hab. Katarzynę Szymańską-Dębowską, prof. PŁ z Instytutu Matematyki. 20 kwietnia odbędzie się już dziesiąte takie spotkanie.

Image

Idea cyklu narodziła się w Instytucie Matematyki, ale nie tylko królowa nauki jest tematem spotkań.

Chcemy pokazać, że różne wynalazki, odkrycia naukowe, z których korzystamy na co dzień, które zmieniają otaczający nas świat, ułatwiają nasze życie, nawet w kontekście zdrowotnym, czy też różne nowinki technologiczne, że one nie powstają tylko gdzieś daleko, w innych krajach, czy miastach, ale powstają również u nas w Łodzi, na Politechnice Łódzkiej.

Więcej, chcemy pokazać, że nawet początkujący naukowcy mogą tworzyć i odkrywać wielkie rzeczy. Zależy nam, aby młodzi ludzie o różnych zainteresowaniach wiedzieli, że na Politechnice Łódzkiej mogą realizować swoje pasje i odnosić międzynarodowe sukcesy.

Popularyzacja badań jest ważną częścią III misji uczelni.

Prezentujemy wpływ prowadzonych na Politechnice Łódzkiej badań na rozwój otaczającego nas świata. Chcemy zwrócić uwagę słuchaczy, że nauka jest wszędzie dookoła nas i że korzystamy z jej osiągnięć codziennie. Zależy nam również na promowaniu naukowców z PŁ (z różnych pokoleń i dziedzin), pokazaniu ich jako ludzi z pasją do nauki i nie tylko. Jednym z głównych celów tego cyklu jest inspirowanie, że można uczynić ze swoich marzeń karierę zawodową. Jesteśmy przekonani, że przybliżenie młodzieży świata akademickiego może zachęcić do wyboru takiej ścieżki kariery, albo przynajmniej zwiększyć zrozumienie tego, czym jest nauka.

Kto może wziąć udział w spotkaniach?

Słuchaczem może być każda osoba w wieku 13+, choć na spotkania przychodzą też czasami osoby młodsze z rodzicami. W roli gościa zapraszamy naukowców z Politechniki Łódzkiej, którzy opowiadają o swoich wynalazkach i odkryciach. Zawsze podczas spotkania pasje i osiągnięcia prezentują również młodzi naukowcy, często ze studenckich kół naukowych.
Zapraszamy osoby, które osiągnęły sukces w swojej dziedzinie i które potrafią o swoich naukowych pasjach opowiadać przystępnie, popularnonaukowo.

Kiedy się odbywają i jak przebiegają spotkania?

Zapraszamy co najmniej dwa raz w semestrze, zawsze w soboty. Każde spotkanie składa się z dwóch części: wykładu naukowca w PŁ oraz wykładu studenta/kół studenckich działających na PŁ. Po każdym wykładzie jest czas na dyskusję (słuchacze biorą aktywny udział w dyskusjach), pytania lub później jest również czas na pytania indywidulane.

Staramy się, o ile temat wystąpienia na to pozwala, organizować wycieczki związane z tematami wykładów, np. do komory ciszy, warsztatu z bolidami, itp., po wykładach pokazujemy słuchaczom ciekawe miejsca na PŁ.

Wycieczka jest zdecydowanie elementem najbardziej angażującym. W jej trakcie pada najwięcej pytań i nawiązują się dyskusje.

Z jakimi opiniami się Państwo spotykacie?

Recenzje są zdecydowanie przychylne i pozytywne. Dla wielu osób jest to okazja do zobaczenia, że praca naukowa to nie tylko przelewanie zawartości jednej fiolki do drugiej w oczekiwaniu na eksplozję, jak zwykle jest to prezentowane w popkulturze. Możliwość obcowania z innymi, zdecydowanie mniej oczywistymi aspektami świata nauki motywuje słuchaczy do udziału w kolejnych spotkaniach.

Nauczyciele, którzy odwiedzają nas ze swoimi uczniami nawiązują do omawianej tematyki później na lekcjach. Uczestnikom szczególnie podoba się, gdy mogą czegoś "dotknąć" lub zobaczyć z bliska. Dla niektórych (raczej młodszych) uczestników sama możliwość odwiedzenia uczelni jest atrakcją. 

Kto przychodzi na spotkania?

Cieszymy się że jest duży przekrój wiekowy wśród słuchaczy. Większość publiczności stanowi młodzież, czasami uczestnicy przyjeżdżają sami, czasami z rodzicami, przyjeżdżają też z kolegami, zdarzają niewielkie grupy uczniów pod opieką nauczycieli. Niektórzy byli na prawie wszystkich spotkaniach. 

Pojawiają się też studenci, doktoranci i pracownicy PŁ.

Skąd można dowiedzieć się o kolejnym spotkaniu i gościach?

Z naszej strony internetowej, z mediów społecznościowych (Facebook, Instagram), jak również ze stron internetowych związanych z PŁ i Instytutem Matematyki. Zachęcamy do rejestracji na naszej stronie, wówczas informujemy zainteresowanych uczestników mailowo o kolejnym spotkaniu. Wysyłamy też wiadomości do szkół, reklamujemy to wydarzenie również jako zajęcia z doradztwa zawodowego w szkołach ponadpodstawowych i podstawowych w klasach 7 i 8, dlatego czasami pojawiają się na spotkaniach nauczyciele z zainteresowanymi uczniami.