Data dodania 11.01.2024 - 08:18

Politechnika Łódzka ma nowego partnera do współpracy międzynarodowej. Władze uczelni podpisały (10.01) porozumienie z chińską uczelnią Jimei University.

Ze strony uczelni chińskiej umowę parafował prezydent uczelni Jimei University - Xie Chaotian, ze strony PŁ - rektor, prof. Krzysztof Jóźwik. Obaj panowie podkreślili zainteresowanie współpracą w zakresie kształcenia i podejmowania inicjatyw naukowych, a także ubiegania się o wspólne programy badawcze.  W czasie spotkania omówiono również wstępne działania dotyczące kształcenia chińskich studentów na studiach drugiego stopnia na kierunku mechanika i budowa maszyn na Wydziale Mechanicznym PŁ.

- Te studia będą pierwszą formą współpracy Jimei University z naszą uczelnią. Naszym programem kształcenia ma zostać objętych kilkudziesięciu studentów z Chin, którzy zgodnie z systemem edukacji w tym kraju stanowią elitę wybraną z kilku tysięcy chętnych. Mamy wysokie standardy w kształceniu i trzymamy kciuki, by sprostali temu wyzwaniu – podkreślił prof. Krzysztof Jóźwik.

Nawiązanie i rozwijanie współpracy odbywa się przy wsparciu Polsko-Chińskiej Fundacji Współpracy Akademickiej.

Na ekranie delegacja władz chińskiej uczelni

Jimei University jest uczelnią położoną w Xiamen. Ma ponad 100-letnią tradycję. Obecnie kształci 30 tysięcy studentów na 64 kierunkach studiów pierwszego stopnia i 12 kierunkach studiów drugiego stopnia. Prowadzi także studia doktoranckie. Zatrudnia 1500 nauczycieli. Współpracuje z kilkuset uczelniami na świecie.