Data dodania 19.07.2024 - 14:08

Zakończyła się akcja Gazety Wyborczej „Odkręcamy korki – rowerem do pracy”, której celem było propagowanie ekologicznego środka transportu -  Łódzkiego Roweru Miejskiego. Najlepszy wynik wśród firm biorących w niej udział osiągnęli pracownicy Politechniki Łódzkiej, zajęli pierwsze miejsce.

W piątek, 19 lipca na Off Piotrkowska odbyło się podsumowanie wydarzenia, podczas którego prorektor PŁ, prof. Witold Pawłowski odebrając z rąk przedstawiciela firmy Nextbike statuetkę dla najlepszego teamu, powiedział:

Politechnika Łódzka od wielu lat realizuje cele zrównoważonego rozwoju. Duży nacisk kładziemy na działania pro-ekologiczne. Jednym z nich jest zmniejszenie emisji CO2. Naszym zdaniem nie ma lepszego sposobu na połączenie realizacji tego zadania z ruchem na świeżym powietrzu niż jazda na rowerze. Wartością dodaną tej akcji jest potencjalne zmniejszenie liczby samochodowych korków w naszym mieście. Pragniemy zachęcić pracowników i studentów naszej uczelni do zdrowszej formy dojazdu do pracy i nie tylko. Mamy nadzieję, że zaowocuje to w przyszłości zwiększeniem aktywności fizycznej oraz świadomości podejmowania działań proekologicznych.

Akcja polegała na korzystaniu z roweru miejskiego przez pracowników firm i instytucji. „Wykręcali” oni kilometry na rzecz swoich organizacji, które otrzymały po 50 voucherów. Upoważniały one do bezpłatnego korzystania z Łódzkiego Roweru Publicznego w okresie od 2 do 16 lipca.

Uczestniczka akcji pani Agnieszka Wierzbińska z Centrum Współpracy Międzynarodowej PŁ, tak skomentowała swój udział:

Mieszkam na Teofilowie, na uczelnię na ul. Żwirki jadę około pół godziny. Rowerem podróżuje się rewelacyjnie, tym bardziej że remonty na al. Włókniarzy czy Limanowskiego w ogóle mnie wtedy nie dotyczą. Ta akcja z nieba mi spadła. Mój własny rower jest akurat w naprawie, kiedy więc usłyszałam od władz uczelni, że jest możliwość ograniczania korków i korzystania z darmowych voucherów, od razu się zgłosiłam. Jeżdżę teraz rowerem miejskim, stację mamy przy Żwirki, więc dosłownie odstawiam rower i wchodzę do biura. I to jest rewelacja.

Oprócz Politechniki Łódzkiej w akcji wzięły udział: Accenture Poland, BSH, Veolia, a także Uniwersytet WSB Merito i Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna. Przedsięwzięciu patronowali Prezydent Miasta Łodzi oraz Przewodniczący Rady Miejskiej. Głównym sponsorem była firma Nextbike.