Data dodania 20.02.2023 - 15:09

W Dniu Nauki Polskiej, 19 lutego, Minister Edukacji i Nauki wręczył nagrody wybitnym naukowcom i zespołom badawczym. Wśród 45 laureatów nagród indywidualnych za działalność naukową jest prof. Marcin Kamiński z Politechniki Łódzkiej.

Prof. Marcin Kamiński odebrał nagrodę podczas uroczystej Gali Nauki Polskiej, w dniu święta polskich środowisk naukowych i akademickich. Uroczystość odbyła się w rodzinnym mieście profesora Kamińskiego w Toruniu, w 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika i podczas inauguracji Światowego Kongresu Kopernikańskiego.

Profesor Kamiński pracuje na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska PŁ jest kierownikiem dyscypliny: inżynieria lądowa, geodezja i transport. Urodził się w Toruniu (1969 r.) w rodzinie akademickiej związanej z Wydziałem Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Studiował na Politechnice Łódzkiej na kierunku budownictwo. Tu też jako absolwent rozpoczął pierwszą pracę w 1994 r.

Główną dziedziną zainteresowań laureata jest mechanika stochastyczna ze szczególnym uwzględnieniem metod numerycznych takich jak Stochastyczna Metoda Elementów Skończonych, a także zastosowanie entropii probabilistycznej w teorii niezawodności konstrukcji.

Te trudne specjalistyczne sformułowania wyjaśnia prof. Kamiński:
Mechanika stochastyczna zajmuje się zagadnieniami równowagi statycznej oraz dynamicznej ośrodków, których wybrane parametry materiałowe, geometryczne, warunki brzegowe, bądź też ich obciążenie wykazują zmienność statystyczną. Badania nad entropią probabilistyczną, jako miarą różnorodności i nieuporządkowania, są obecnie prowadzone w ramach projektu OPUS, finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki na lata 2022-2025. Prace wdrożeniowe w tym zakresie są prowadzone od kilku lat wspólnie z firmą Commercecon z Łodzi i dotychczas koncentrowały się na analizie niezawodności konstrukcji stalowych o statystycznych imperfekcjach.

Nagroda została przyznana profesorowi za działalność naukową w 2021 r., za cykl publikacji w czasopismach naukowych o zasięgu międzynarodowym, referatów konferencyjnych i rozdziałów w monografiach. Dwie najważniejsze prace zostały opublikowane w czasopiśmie z zakresu metod komputerowych w mechanice International Journal for Numerical Methods in Engineering, a także w Composite Structures.

W Dniu Nauki Polskiej, łącznie we wszystkich kategoriach, za znaczące osiągnięcia w działalności naukowej, organizacyjnej, wdrożeniowej i dydaktycznej, a także za całokształt dorobku -  Minister Edukacji i Nauki wręczył 66 wyróżnień.