Data dodania 19.07.2024 - 13:09

Już za tydzień czekają nas wielkie emocje. Wśród kadry Polski na XXXIII Letnie Igrzyska Olimpijskie w Paryżu mamy dwóch utytułowanych sportowców z Politechniki Łódzkiej: doktoranta - Kajetana Duszyńskiego oraz studenta - Jana Kałusowskiego.

Kajetan Duszyński jest doktorantem w Interdyscyplinarnej Szkole Doktorskiej PŁ, uprawia lekkoatletykę. Podczas IO w Paryżu pobiegnie w sztafecie mieszanej 4x400 m oraz sztafecie mężczyzn 4x400 m. Jego największe osiągnięcie sportowe to złoty medal IO Tokio w sztafecie mieszanej 4x400 m, biegnąc rewelacyjnie na ostatniej zmianie przyczynił się do zdobycia I miejsca dla reprezentacji Polski.

Jan Kałusowski to student ostatniego roku Master of Business Studies w Centrum Kształcenia Międzynarodowego, uprawia pływanie. Na IO w Paryżu spodziewany jest jego udziału w sztafecie 4x100 m stylem zmiennym. Największe osiągnięcia pływaka to: wicemistrzostwo Europy w sztafecie 4x100 m stylem zmiennym, brązowy medal ME na 200 m stylem klasycznym. Jest także wielokrotnym rekordzistą Polski. W tym roku z Mistrzostw Polski przywiózł 3 złote medale (50, 100 i 200 m stylem klasycznym).

W sztafecie mieszanej oraz męskiej 4 x 400 m pobiegnie także Maksymilian Szwed - przyszły student Politechniki Łódzkiej. Jego największe osiągnięcia to wicemistrzostwo Polski seniorów na 400 m (2024) oraz brązowy medal Mistrzostw Europy do lat 20 na 400 m (2023).

W kadrze olimpijskiej, jako zawodnik rezerwowy, znalazł się również Mateusz Rzeźniczak, absolwent Politechniki Łódzkiej na kierunku inżynieria bezpieczeństwa pracy. Lekkoatleta specjalizuje się w biegu na 400 m oraz w sztafecie 4 x 400 m. Jest srebrnym medalistą Uniwersjady w Chengdu 2023 r. Na tegorocznych Halowych Mistrzostwach Świata w Glasgow, biegł w sztafecie, która zajęła 5. miejsce.

Igrzyska Olimpijskie startują 26 lipca i potrwają do 11 sierpnia.