Data dodania 22.11.2021 - 10:40
Kategorie aktualności

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przyznało ponad 2,2 mln zł dofinansowania na projekt inteligentnego systemu, który pomoże zaoszczędzić energię elektryczną i zadba o komfort środowiska pracy. Nad innowacyjnym projektem pracują naukowcy z Instytutu Informatyki na Wydziale Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej (FTIMS) PŁ.


Image

Projekt o akronimie PA, zatytułowany „Predykcyjny i adaptacyjny system METERNET-EnMS do zintegrowanej kontroli parametrów środowiskowych oraz zużycia energii procesów przemysłowych i biznesowych” uzyskał maksymalną ocenę ekspertów i zajął pierwsze miejsce na liście projektów rekomendowanych do dofinansowania - na niemal 500 złożonych wniosków. 

 – System METERNET-EnMS stanowi innowację, co najmniej na skalę europejską. Lider projektu firma IDANET dostarcza obecnie inteligentną automatykę dla systemów HVAC na terenie Szwajcarii, Niemiec, Łotwy, Słowacji i Ukrainy. Tworzony w ramach konsorcjum produkt, dzięki opracowywanym na Wydziale FTIMS inteligentnym algorytmom, ma szansę zrewolucjonizować rynek systemów automatycznego zarządzania energią elektryczną. Już interesują się nim urzędy administracji publicznej i sieci hoteli - wyjaśnia dr hab. inż.  Adam Wojciechowski, prof. PŁ, dyrektor Instytut Informatyki i dodaje. - W projektowaniu inteligentnych sterowników do zarządzania zużyciem energii, zgodnie ze standardami wyznaczonymi przez Przemysł 4.0, znaczącą rolę odegra wykorzystanie sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego.

Nowy system zarządzania energią zagwarantuje automatyczną kontrolę efektywności energetycznej. Inteligentne monitorowanie najważniejszych parametrów powietrza (m.in. temperatury, wilgotności, ciśnienia, stężenia lotnych związków organicznych), a także poziomu hałasu i natężenia światła pozwoli na zapewnienie najwyższych standardów miejsca pracy, jednocześnie racjonalizując zużycie energii elektrycznej. Tworzony system - METERNET-EnMS  - jest inteligentnym rozszerzeniem jednego z flagowych produktów firmy IDANET, lidera projektu.

W wielu przedsiębiorstwach i instytucjach energia elektryczna związana z ogrzewaniem, wentylacją czy klimatyzacją stanowi ponad 60 proc. całkowitego zużycia. Właśnie nad optymalizacją gospodarki energetycznej w przedsiębiorstwach skupiają się partnerzy projektu o akronimie PA, czyli firma IDANET, Instytut Nauki i Techniki STIPENDIUM oraz oczywiście Politechnika Łódzka.  

O projekcie można przeczytać w Biuletynie Informacyjnym PŁ - Życie Uczelni.