Data dodania 21.01.2022 - 11:34

Od 2016 roku, 11 lutego, obchodzimy w Polsce Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, na wniosek organizacji wspierających dostęp kobiet i dziewcząt do nauki, kształcenia i badań naukowych.

Z okazji obchodów Akademia Młodych Uczonych PAN  zaprasza uczennice i studentki pierwszych lat studiów, na spotkanie z cyklu Zostań Badaczką. Udział w bezpłatnym wydarzeniu online z badaczkami reprezentującymi różne uczelnie w Polsce, będzie dobrą okazją do poznania młodych naukowczyń, dla których praca i nauka są pasją.

Podczas spotkania Politechnikę Łódzką będą reprezentowały dwie badaczki: dr hab. inż. Marta Gmurek, prof. na Wydziale Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska oraz dr hab. inż. Anna Fabijańska, prof. na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki.

- Pierwsza część spotkania będzie poświęcona prezentacji badaczek biorących udział w spotkaniu. Panie opowiedzą o swoich zainteresowaniach naukowych i pracy na uczelniach, o korzyściach wnikających z pracy badaczki i wyzwaniach czekających na kobiety w pracy naukowej - informuje dr hab. inż. Marta Gmurek, wiceprzewodnicząca Akademii Młodych Uczonych, która poprowadzi spotkanie i gorąco zaprasza do rejestracji. Ilość miejsc jest ograniczona.

Profesor Marta Gmurek uważa, że należy popularyzować nauki techniczne w sposób, który spowoduje, że przyszli młodzi badacze wybiorą właśnie taki kierunek kariery naukowej. -  Bardzo chciałabym upowszechnić wśród młodych adeptów nauki wymianę akademicką związaną z rozwojem dydaktycznym, ale w szczególności naukowym - dodaje.

W drugiej części spotkania można będzie porozmawiać z dziesięcioma naukowczyniami w specjalnych pokojach tematycznych. Prelegentki będą reprezentowały następujące jednostki naukowe: Uniwersytet Warszawski, Politechnikę Łódzką, Politechnikę Śląską, Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego, Uniwersytet Łódzki, Wojskową Akademię Techniczną, Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN, Instytut Agrofizyki PAN, Sieć Badawczą Łukasiewicz – Instytut Mikroelektroniki i Fotoniki. Zapraszamy do rejestracji.