Data dodania 31.05.2021 - 11:59

Pracownicy i studenci Politechniki Łódzkiej złożyli do tegorocznej edycji Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego wniosek „STEFANOWSKI na Stefanowskiego – mural pierwszego rektora Politechniki Łódzkiej”. Ma to być „wisienka na torcie” wcześniejszych zwycięskich projektów związanych z ul. Stefanowskiego.

Mural założyciela i pierwszego rektora Politechniki Łódzkiej, prof. Bohdana Stefanowskiego będzie stanowił zwieńczenie budowy woonerfu oraz zielonej alei na ul. Stefanowskiego. Rewitalizacja tej ulicy jest wynikiem dwóch zwycięskich projektów zgłoszonych w poprzednich edycjach Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego.

- Pomysłem na tegoroczne zgłoszenie do ŁBO jest mural prof. Bohdana Stefanowskiego. Kilka świetnych murali w Łodzi już mamy – uważamy, że pomiędzy kampusami naszej uczelni mógłby powstać równie ciekawy projekt. Mural byłby kropką nad „i”, zwieńczającą wcześniejsze rewitalizacyjne projekty dot. ul. Stefanowskiego - woonerf (od Radwańskiej do Potza) oraz zielona aleja (od Potza do Skorupki). Wydaje się, że niewielu mieszkańców wiąże nazwę ulicy z pierwszym rektorem i założycielem PŁ, a zgłaszając ten pomysł mam nadzieję, że dzięki głosom studentów i pracowników uda się nam to zmienić. Kiedyś punktem orientacyjnym przy kampusach był samolot obok Hali Sportowej, teraz mógłby nim być mural – powiedział Adam Owczarek, kierownik Działu Rozwoju Uczelni oraz pierwszy lider tegorocznego i poprzednich projektów.

Drugim liderem tegorocznego projektu jest Julia Chojnacka – przewodnicząca Samorządu Studentów. - Bardzo się cieszę, z postępującego remontu ul. Stefanowskiego i uważam, że mural z pierwszym rektorem PŁ niedaleko budynku obecnego rektoratu dopełniłby obraz całości. Nie jest to mój pierwszy mural, mam więc nadzieję, że i tym razem projekt zakończy się sukcesem nas wszystkich - wyjaśnia druga liderka projektu.

Mural, który ma powstać na ścianie budynku redakcji Dziennika Łódzkiego (od strony ul. Stefanowskiego), ma nie tylko upamiętniać wielką postać łódzkiego środowiska akademickiego, ale również stać się wizytówką ulicy. Jeżeli projekt zostanie zaakceptowany przez Urząd Miasta Łodzi, to głosy będzie można oddawać od 1 do 29 października br., a wyniki głosowania poznamy do 15 listopada.