Data dodania 22.04.2021 - 11:10

Opublikowano wyniki najnowszej edycji rankingu Times Higher Education Impact Rankings, w którym Politechnika Łódzka bardzo dobrze zadebiutowała.

Ranking THE Impact uwzględnia działalność uczelni pod kątem realizacji 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju stanowiących podstawę Agendy 2030. Politechnika Łódzka startowała w 5 z 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju: Celu 3. - Dobre zdrowie i jakość życia; Celu 8. - Wzrost gospodarczy i godna praca; Celu 9. - Innowacyjność, przemysł, infrastruktura; Celu 10. - Mniej nierówności, i Celu 17. - Partnerstwo na rzecz celów.

-  Najwyższą ocenę uczelnia otrzymała za działania na rzecz realizacji Celu 8. Wzrost gospodarczy i godna praca, zajmując, ex aequo z Politechniką Wrocławską, pierwsze miejsce w Polsce. W zestawieniu światowym PŁ została tutaj sklasyfikowana w wysokim przedziale 201-300 - wyjaśnia Justyna Kopańska z Centrum Współpracy Międzynarodowej PŁ. ­- W rankingu sklasyfikowano 12 polskich uczelni, w poprzedniej edycji było ich tylko 5. W klasyfikacji ogólnej Politechnika Gdańska, Uniwersytet Warszawski i Warszawski Uniwersytet Medyczny zajęły miejsca w przedziale 601-800. Politechnika Łódzka jest jedną z ośmiu polskich uczelni sklasyfikowanych w przedziale 801-1000, a Politechnika Warszawska została sklasyfikowana na pozycji 1000+.

Jest to dopiero trzecia edycja rankingu THE Impact, ale jego popularność szybko rośnie. W metodologii uwzględniono cztery szerokie obszary: badania naukowe, kształcenie, sposób zarządzania uczelnią w aspekcie związanym z wdrażaniem Celów Zrównoważonego Rozwoju oraz zasięg działań uczelni.

W edycji rankingu 2021, w klasyfikacji ogólnej, znalazło się 1 115 uczelni z 94 krajów/regionów. Pierwsze miejsce w zestawieniu ogólnym należy do University of Manchester, a dwa kolejne do uczelni australijskich: University of Sydney i RMIT University. Najbardziej aktywne w rankingu okazały się uczelnie rosyjskie (75 uczelni) i japońskie (73 uczelnie).

Więcej informacji na stronie rankingu.