Data dodania 13.02.2023 - 09:48

Polecamy najnowsze wydanie Zeszytów Historycznych PŁ, w których znalazły się m.in. wywiady z uczestnikami największych strajków studenckich, które miały miejsce w Polsce ponad 40 lat temu.

Publikacja poświęcona jest protestom studenckim, które miały miejsce w styczniu i lutym 1981 roku. Strajk w Łodzi był głosem młodzieży akademickiej w walce o wolność. Był to najdłuższy, w powojennej Europie, protest studencki, w którym uczestniczyło około dziesięciu tysięcy młodych ludzi. Objął większość łódzkich uczelni.

Źródłem wiedzy na temat udziału studentów Politechniki Łódzkiej w tym strajku, jest najnowszy Zeszyt Historyczny, który zawiera oryginalne materiały źródłowe, mające wartość unikalną, m.in. są to wywiady przeprowadzone z uczestnikami protestu.

Strajk studentów PŁ w 1981 r. fot. arch. Muzeum PŁ

Publikacja ukazała się nakładem Muzeum PŁ, w którym można otrzymać bezpłatne egzemplarze Zeszytów Historycznych (budynek A19), tel. 42 631 20 76.