Data dodania 21.05.2021 - 11:34

Politechnika Łódzka obchodziła 76. rocznicę powstania uczelni. Uroczyste posiedzenia Senatu (24.05) odbyło się w historycznym audytorium im. A. Sołtana, po raz ostatni. Na sali znajdowała się ograniczona liczba zaproszonych gości.

W przemówieniu rektor PŁ prof. Krzysztof Jóźwik mówił o prowadzonych i planowanych inwestycjach, współpracy krajowej i zagranicznej oraz sukcesach pracowników i studentów. Podkreślił strategiczny cel Politechniki Łódzkiej - osiągnięcie światowych standardów w nauce oraz wzrost aktywności i aplikacyjności wyników badań:

Realizujemy kolejne przedsięwzięcia w ramach programu Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza, programu dającego ogromne możliwości rozwoju dla polskich uczelni – mających potencjał, by osiągnąć światowy poziom naukowy. W związku z tym premiujemy najwyższą jakość działalności naukowej. Stawiamy na otwartość i innowacyjność w badaniach naukowych oraz rozwijanie współpracy w międzynarodowych sieciach i konsorcjach, dlatego zabiegamy o ponowne dołączenie do sieci the European Consortium of Innovative Universities - ECIU.

Prof. Krzysztof Jóźwik poinformował także o nowych akredytacjach dla kierunków oraz planowanych innowacyjnych działaniach w obszarze kształcenia studentów. - Nowością jest zapoczątkowane w tym roku akademickim wdrażanie nowej formuły egzaminu kompetencyjnego metodą case teaching, weryfikującego osiągnięcie przez studenta kluczowych kompetencji określonych dla programu studiów. To nowatorskie podejście do potwierdzania kwalifikacji określonych w Polskiej Ramie Kwalifikacji. Politechnika Łódzka jest pierwszą uczelnią w Polsce, która wprowadza taką formułę - mówił rektor.

Rektor PŁ, prof. Krzysztof Jóźwik wręcza prof. Nakwaskiemu honorowy dyplom Profesora Seniora PŁ, fot. J. Szabela

Podczas uroczystości zaprezentowano sylwetki osób, które w ostatnich dwóch latach uzyskały tytuły naukowe: profesora - to aż 27 osób i doktora habilitowanego - 47 osób. Godność Profesora Seniora Politechniki Łódzkiej wręczono wybitnemu uczonemu, dydaktykowi i organizatorowi - prof. Włodzimierzowi Nakwaskiemu. Nagrody otrzymali również naukowcy. Do laureatów pięciu konkursów o nagrody JM Rektora trafiło w sumie ponad 100 tys. zł.

Tradycyjnie zostały wręczone nagrody i wyróżnienia studentom oraz absolwentom za wybitne osiągnięcia i prace dyplomowe. Nagrodę Stowarzyszenia Wychowanków PŁ, kapituła konkursu postanowiła przyznać tytuł najlepszego absolwenta Politechniki Łódzkiej w roku akad. 2018/2019 mgr. inż. Piotrowi Łuczakowi z Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki, a w roku akad. 2019/2020 absolwentce Wydziału Chemicznego mgr inż. Karolinie Beton.

Uroczystość, po raz ostatni, odbyła się w Audytorium A. Sołtana przy ul. Stefanowskiego 1/15. Na kolejne, wyjątkowe posiedzenie Senatu zaprosimy Państwa do nowego budynku Wydziału Chemicznego - Alchemium, gdzie znajduje się nowoczesna sala konferencyjna na 500 osób.