Data dodania 01.03.2024 - 14:58

Politechnika Łódzka zajęła 4. miejsce (awans z 6.) w zestawieniu Urzędu Patentowego Rzeczpospolitej Polskiej. W 2023 r. nasi naukowcy opatentowali 68 wynalazków. To o 13 więcej niż przed rokiem.

Jak powiedział prorektor ds. rozwoju, prof. Paweł Strumiłło:

Bardzo cieszy nas awans w rankingu przyznanych patentów za 2023 r. Liczba zgłaszanych wynalazków wzrasta, co jest pozytywnym przykładem innowacyjnych opracowań powstających w Politechnice Łódzkiej. Kładziemy duży nacisk na aplikacyjność badań prowadzonych w naszych laboratoriach. Serdecznie gratuluję wszystkim innowatorom sukcesu.

Coroczny raport przygotowuje Urząd Patentowy Rzeczpospolitej Polskiej. Dzięki innowacyjnym projektom uczelnie efektywniej rozwijają współpracę z przemysłem, komercjalizację wyników badań, są wyżej plasowane w rankingach. Ale sukces w tym zestawieniu pokazuje także rolę ochrony własności intelektualnej. Między innymi temu tematowi poświęcony będzie Research Week, o czym mówi prof. Strumiłło:

Zachęcam do udziału w drugiej edycji Research Week. Ze swojej strony szczególnie zapraszam do udziału w dniu poświęconym innowacjom, w środę, 13 marca br. Będzie to okazja do spotkania z pracownikami Centrum Innowacji i Przedsiębiorczości PŁ, wzięcia udziału w warsztatach prowadzonych przez praktyków biznesu oraz zapoznania się z instrumentami finansowymi wspierającymi innowacje.

Politechnika Łódzka, podobnie jak większość uczelni ujętych w zestawieniu, jest zrzeszona w Porozumieniu Akademickich Centrów Transferu Technologii (PACTT). Najwięcej patentów w 2023 r. zgłosiła Politechnika Lubelska (126), Politechnika Śląska (87) i Politechnika Poznańska (71).