Data dodania 02.10.2023 - 10:06

Za nami pierwsza, wspólna inauguracja łódzkich uczelni publicznych. 2 października (poniedziałek) w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina, rok akademicki 2023/2024 zainaugurowały: Politechnika Łódzka, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Medyczny, Akademia Sztuk Pięknych, Akademia Muzyczna i Szkoła Filmowa. Fotorelacja z wydarzenia.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele Sejmu i Senatu RP, Ministerstwa Rozwoju i Technologii, władze miasta oraz województwa łódzkiego. W sali koncertowej wypełnionej do ostatniego miejsca gośćmi oraz członkami uczelnianych Senatów, ubranych w kolorowe togi, wystąpienie inauguracyjne wygłosiła rektor największej publicznej uczelni w Łodzi - Uniwersytetu Łódzkiego. Prof. Elżbieta Żądzińska powitała uczestników w swoim imieniu, a także pozostałych uczelni - współgospodarzy uroczystości.

Inauguracja roku akademickiego ŁPA, rektorzy łódzkich uczelni, fot. Szkoła Filmowa
Inauguracja roku akademickiego ŁPA, fot. Mikołaj Zacharow

Jesteśmy dumni z tego, że nasi badacze i absolwenci coraz bardziej angażują się w rozwiązywanie problemów współczesnego świata. Każda z 6 uczelni ma wśród swoich absolwentów ludzi wybitnych, którzy w istotny sposób wpływają na losy świata, nie sposób ich tu wszystkich wymienić. Jednym z nich jest łodzianin, absolwent Politechniki Łódzkiej pan dr inż. Sławosz Uznański, który został członkiem korpusu rezerwowego European Space Agency i który poleci w kosmos jako drugi Polak w historii, a którego będziemy mieli przyjemność za chwilę wysłuchać

- mówiła podczas wystąpienia.

Podczas Inauguracji przemawia prof. Elżbiata Żadzińska, rektor UŁ,. fot. MiKołaj Zacharow
Podczas Inauguracji przemawia prof. Elżbieta Żadzińska, rektor UŁ,. fot. Mikołaj Zacharow

Prof. Elżbieta Żądzińska podsumowała projekty i inwestycje w łódzkiej nauce, mówiąc:

Śmiało możemy powiedzieć, że wpływamy na rozwój światowej nauki: w latach 2017-2022 wspólnie zrealizowaliśmy 1,5 tys. projektów na kwotę ponad 2 mld zł. Zmieniamy także Łódź: w ostatnich 5 latach na remonty i inwestycje w naszym mieście przeznaczyliśmy ponad 2,5 mld zł. Dziś, w przededniu nowego roku akademickiego, możemy z dumą patrzeć w nadchodzącą przyszłość. Łódź jest silnym i aktywnym ośrodkiem naukowym, centrum nowoczesnego kształcenia, a nasze uczelnie mają realny wpływ na rzeczywistość i społeczeństwo.

Następnie odbyła się immatrykulacja 12 nowo przyjętych studentów i 5 doktorantów z poszczególnych łódzkich uczelni. Wykład inauguracyjny zatytułowany „Nowe spojrzenie na naszą planetę: od załogowych lotów kosmicznych do obserwacji Ziemi” wygłosił dr inż. Sławosz Uznański, który już rozpoczął przygotowania do wyprawy w kosmos, planowanej jest na drugą połowę 2024 roku.

dr inż. Sławosz Uznański podczs wykładu inauguracyjnego, fot. Mikołaj Zacharow
dr inż. Sławosz Uznański podczas wykładu inauguracyjnego w Filharmonii Łódzkiej, fot. Mikołaj Zacharow

Wydarzenie uświetnił Chór Akademii Muzycznej oraz występ artystyczny studentów Szkoły Filmowej. W ich wykonaniu usłyszeliśmy kultowe utwory polskiej sceny muzycznej lat 80. i 90.

To była pierwsza wspólna inauguracja, od czasu utworzenia przez uczelnie publiczne Łódzkiego Partnerstwa Akademickiego - organizacji, która ma konsekwentnie zacieśniać wzajemną współpracę dla dobra społeczności akademickiej, a także naszego miasta, województwa oraz wszystkich obecnych i potencjalnych partnerów w kraju, i za granicą.

Partnerem wydarzenia była Filharmonia Łódzka.

Uroczysta inauguracja roku akademickiego ŁPA, fot. Mikołaj Zacharow