Data dodania 30.09.2022 - 12:32

Inauguracja nowego roku akademickiego w PŁ (5.09) jest dobrą okazją do przypomnienia sobie, jak wyglądała nasza uczelnia na początku funkcjonowania, w latach 50.

JM Rektor oraz Muzeum Politechniki Łódzkiej zapraszają na wystawę fotograficzną „Zatrzymane w kadrze. Pierwsze pracownie i laboratoria Politechniki Łódzkiej”. Eksponowane zdjęcia pochodzą z lat 1947-1960, przedstawiają pierwsze laboratoria, warsztaty, hale technologiczne, pracownie, kreślarnie i czytelnie.

Prezentowane na wystawie fotografie zostały opatrzone fragmentami wspomnień pierwszych pracowników naszej uczelni, przed którymi stanęło niezwykle trudne zadanie  - stworzenia od podstaw nowego ośrodka naukowego w kraju wyniszczonym wojną. Specyficzny charakter uczelni technicznej, wymagał bowiem olbrzymich środków materialnych. Potrzebne były budynki na pracownie, kreślarnie, laboratoria i warsztaty. Konieczne było odpowiednie wyposażenie w aparaty, przyrządy i maszyny. Nieodzowne były pomoce naukowe i książki.

Wystawę można będzie oglądać w budynku Wydziału Chemicznego PŁ - Alchemium, w holu na parterze.