Data dodania 23.05.2022 - 08:34

W tym roku przypada 140. rocznica urodzin prof. Stanisława Kiełbasińskiego (1882-1955), współtwórcy Wydziału Chemicznego PŁ. Z okazji uroczystości jubileuszowych Politechniki Łódzkiej (24.05), Muzeum PŁ przygotowało wystawę poświęconą Profesorowi.

Wystawa zatytułowana "Profesor Stanisław Kiełbasiński. Wybitny uczony i niezwykły człowiek. Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata" prezentuje postać pioniera badań nad syntezą kauczuku i syntezą leków arsenobenzenowych oraz współorganizatora Wytwórni Kauczuku Syntetycznego w Dębicy.

Profesor Stanisław Kiełbasiński był więźniem obozu koncentracyjnego KL Dachau. Za pomoc okazaną Żydom podczas II wojny światowej, został odznaczony medalem Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata. Instytut Yad Vashem uhonorował Profesora tytułem Sprawiedliwego pośmiertnie w 2001 roku, na wniosek Ireny Weinkrantz, którą ukrywał w swoim mieszkaniu na Saskiej Kępie.

Profesor Kiełbasiński był również współorganizatorem Katedry Technologii Chemicznej Środków Leczniczych na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Łódzkiego. Przewodniczył Radzie Naukowej Instytutu Tworzyw Sztucznych PAN oraz był członkiem Rady Instytutu Przemysłu Gumowego.

Wystawę można będzie zwiedzać od 24 maja w budynku Alchemium (ul. Żeromskiego 114), w holu na parterze.