Data dodania 06.06.2024 - 14:02

W piątek, 7 czerwca, w Parku im. Ks. J. Poniatowskiego odbędzie się Bieg o Puchar Rektora Politechniki Łódzkiej – „Życie bez rtęci” organizowany w ramach projektu „Life Mercury-Free – Miasta wolne od rtęci”.  Bieg na dystansie 2,5 km wystartuje o godzinie 14.00 na rogu ul. Parkowej i Inżynierskiej. Do udziału zgłosiło się 800 osób.

To sportowe wydarzenie współorganizowane przez Centrum Sportu PŁ nie tylko promuje aktywność fizyczną i zdrowy styl życia, ale jest też częścią kampanii informacyjno-edukacyjnej poświęconej podniesieniu świadomości społeczeństwa w zakresie konieczności eliminacji z gospodarstw domowych artykułów zawierających rtęć.

Dla zwycięzców biegu przewidziane są atrakcyjne nagrody. Puchary i nagrody w postaci smartwatchów, słuchawek i głośników JBL dostaną 3 najszybsze kobiety i mężczyźni, dodatkowo pucharami zostaną wyróżnieni pracowniczka i pracownik PŁ z najlepszym czasem oraz najszybsi na dystansie biegu studentka i student.

"Life Mercury-Free" to proekologiczny projekt koordynowany przez Politechnikę Łódzką, na który uczelnia pozyskała niemal 1,4 miliona euro z Programu LIFE E, finansującego wyłącznie działania dotyczące ochrony środowiska. Jego koordynatorem jest prof. Volodymyr Mosorov z Instytutu Informatyki Stosowanej PŁ. Zaplanowane w piątek wydarzenie sportowe wpisuje się w przyjęte w projekcie działania, które mają uświadomić przysłowiowemu „Kowalskiemu”, jak bardzo szkodliwa jest rtęć, a w związku z tym, jak pilna jest potrzeba wyeliminowania artykułów gospodarstwa domowego, które ją zwierają.