Data dodania 06.12.2022 - 11:26

Politechnika Łódzka pozyskała nowego partnera firmę Anwim S.A., właściciela i operatora sieci stacji paliw MOYA. Umowa zakłada prowadzenie wspólnych projektów oraz prac badawczo-rozwojowych, w szczególności w obszarach ekoinnowacyjności.

Troska o ekologię jest jednym z filarów strategii obu partnerów umowy. Politechnika Łódzka angażuje się w projekty naukowe i działania na rzecz celów zrównoważonego rozwoju, jednocześnie rozwijając „zielony kampus”. Anwim S.A. w ramach rozwoju sieci stacji paliw MOYA konsekwentnie wprowadza nowoczesne technologie, takie jak panele fotowoltaiczne, pompy ciepła, systemy BMS i inne, które pozwalają redukować emisję gazów cieplarnianych.

Współpraca Politechniki Łódzkiej i Anwim S.A., przewiduje wsparcie spółki dla realizowanych już przez uczelnię projektów, jak również inicjowanie nowych wspólnych inicjatyw na rzecz celów zrównoważonego rozwoju.

- Jestem przekonany, że działania podjęte w efekcie podpisanej umowy przyniosą studentom i uczelni wiele korzyści. Wsparcie wysokiej klasy menedżerów z firmy Anwim przyspieszy realizację innowacyjnych projektów oraz prac w obszarze R&D. Zależy nam także na ciągłym doskonaleniu procesu kształcenia i jak najlepszym przygotowaniu absolwentów do wyzwań rynku pracy. Nasza umowa o współpracy umożliwi realizację tych celów – mówi prof. Krzysztof Jóźwik, rektor Politechniki Łódzkiej.

Potencjalne obszary współpracy obejmują m.in. organizację staży dla studentów oraz pracowników naukowych, stworzenie dedykowanych kierunków kształcenia specjalistów, którzy znajdą zatrudnienie w Grupie Anwim, prowadzenie zajęć praktycznych przez pracowników firmy czy wsparcie przy uzyskaniu środków na prowadzenie działań badawczych.

- Przyjrzeliśmy się projektom proekologicznym zainicjowanym przez studentów Politechniki Łódzkiej i widzimy w nich ogromny potencjał rozwojowy. Każdy, nawet najlepszy pomysł, aby mógł ujrzeć światło dzienne, wymaga wsparcia biznesowego i my to wsparcie możemy zaoferować. Przedsiębiorstwa i uczelnie mogą z powodzeniem się uzupełniać, tworząc wartość dodaną dla gospodarki i społeczeństwa – zapewnia Rafał Pietrasina, prezes zarządu Anwim S.A.

Ambitne projekty studenckie Politechniki Łódzkiej obejmują między innymi pracę nad rozwiązaniami pozwalającymi na wykorzystanie energii wiatrowej na potrzeby indywidualnych użytkowników, a także szerzenie świadomości na temat energii odnawialnej.