Data dodania 16.12.2020 - 12:53

W opublikowanym właśnie rankingu QS Emerging Europe&Central Asia University Rankings sklasyfikowano 400 uczelni. Politechnika Łódzka została sklasyfikowana na 91 pozycji, odnotowując wzrost o 10 miejsc w porównaniu do ubiegłego roku. To największa dotąd edycja tego rankingu.

- W sumie sklasyfikowano 25 polskich uczelni, z których 17 znajduje się w pierwszej setce. Najlepiej wypadł Uniwersytet Jagielloński (6 miejsce) i Uniwersytet Warszawski (7 miejsce) – informuje Justyna Kopańska, lider Sekcji Akredytacji i Rankingów Międzynarodowych w CWM. - Globalnie, Politechnika Łódzka wypadła najlepiej we wskaźniku związanym z liczbą artykułów w przeliczeniu na pracownika – 41 miejsce. Natomiast na tle polskich uczelni otrzymała najwyższy ranking w dwóch wskaźnikach – liczba studentów zagranicznych oraz liczba pracowników z doktoratem. Pod względem reputacji akademickiej oraz reputacji wśród pracodawców zajęła 3. miejsce w Polsce.

Po raz pierwszy Politechnika Łódzka została sklasyfikowana w rankingu w 2018 roku, od tego czasu jej pozycja wzrosła o 32 pozycje.

Czołówka tegorocznego rankingu została zdominowana przez uczelnie rosyjskie i tureckie. Miejsca na podium przypadły kolejno Lomonosow Moscow State University, University of Tartu i Saint Petersburg State University.

Jak wyjaśnia Justyna Kopańska metodologia rankingu uwzględnia kluczowe wskaźniki globalnego rankingu QS World University Rankings, takie jak reputacja akademicka, reputacja wśród pracodawców i stosunek liczby pracowników do liczby studentów, ale została jednocześnie rozbudowana o wskaźniki dostosowane do regionu.