Data dodania 06.04.2023 - 11:45

Innowacyjne rozwiązania z Politechniki Łódzkiej zostały docenione przez jury na Międzynarodowych Targach Wynalazczości IPITEX 2023 w Bangkoku. Z Tajlandii przyjechało do Łodzi dziewięć medali: złoty, dwa medale srebrne i sześć brązowych. Przyznano je, widząc w opracowanych technologiach ich innowacyjność oraz wysoki potencjał wdrożeniowy.

Wszystkie rozwiązania są niezwykle interesujące i mogą mieć wpływ na komfort i jakość naszego życia. I tak, dotyczą one:
- tekstronicznego systemu monitorujących drgania, który może mieć zastosowanie w fotelikach do przewozu dzieci czy w siedziskach foteli operatorów maszyn i urządzeń mechanicznych,
- nowych, ekologicznych biopolimerowych kompozycji do produkcji tekstyliów ekologicznych,
- materiału kamuflującego, który ma zapewnić niewykrywalność w śnieżnej scenerii,
- nowych elementów dla systemów wentylacyjnych w pomieszczeniach,
- filtrów tracheotomijnych modyfikowanych powierzchniowo,
- różnych systemów interaktywnych wspomagających ludzi w życiu codziennym i pracy zawodowej.
Zaprezentowane technologie są często efektem pracy zespołów, w których swój istotnych wkład wnieśli także studenci i doktoranci. Nazwy nagrodzonych innowacji i skład zespołu prezentujemy tutaj.