Data dodania 25.10.2022 - 13:05

We wtorek 25 października odbyła się uroczystość otwarcia Niepublicznego Przedszkola Politechniki Łódzkiej. Wzięli w niej udział także goście spoza uczelni, dla których ważne jest powstanie nowej placówki opiekującej się dziećmi. W przecięciu wstęgi symbolizującym oficjalne otwarcie uczestniczyli (na zdj. od prawej): rektor prof. Krzysztof Jóźwik, dyrektor przedszkola Agnieszka Baranowicz, przedstawicielka firm Zap-Bud Ismena Gawęda oraz wicewojewoda łódzki Karol Młynarczyk.

Rektor prof. Krzysztof Jóźwik mówiąc o najnowszej inwestycji PŁ podkreślił – Przedszkole jest ważnym krokiem na drodze zrównoważonego rozwoju i dopełnieniem koncepcji Long Life Learning. Politechnika Łódzka jest uczelnią dla pokoleń, ma ofertę kształcenia dla dzieci, młodzieży, studentów, młodych naukowców oraz seniorów.

Uroczystość rozpoczęła się przed budynkiem, który przeszedł totalną metamorfozę. Projekt przebudowy i modernizacji energetycznej był dofinansowany ze środków Unii Europejskiej. Umowa o dofinansowanie została podpisana z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Inwestycja kosztowała 7,55 miliona złotych, w tym wysokość dofinansowania wyniosła niemal 5 milionów zł.

W nowoczesnym, dwupiętrowym budynku przedszkola zamontowano na dachu panele fotowoltaiczne. W środku, na powierzchni 1100 m2 ponad 100 dzieci może mieć zapewnioną opiekę i atrakcyjne spędzanie czasu.

Jak mówił wicewojewoda łódzki przedszkole to ważna inwestycja dla uczelni, która pozwoli spokojnie pracować naukowo rodzicom mającym świadomość, że ich dzieci są w bezpiecznym i atrakcyjnym miejscu. Prezydent Hanna Zdanowska w liście skierowanym do władz uczelni podkreśliła znaczenie wychowania przedszkolnego, które daje podstawy do wychodzenia naprzeciw wyzwaniom przyszłości. Nowej placówki gratulował uczelni Łódzki Kurator Oświaty Waldemar Flajszer.

W budynku przedszkola znajduje się pięć sal dydaktycznych. Każda z nich ma swój kolor i nazwę zwizualizowaną na ścianie. Są to Pszczółki, Żabki, Liski, Motylki oraz Biedronki.

Oferta przedszkola obejmuje zajęcia służące wszechstronnemu rozwojowi dzieci oraz urozmaicaniu czasu spędzanego w przedszkolu. Są to język angielski, rytmika, profilaktyka logopedyczna, ekologia dla przedszkolaka, kącik małego kuchcika i kącik małego chemika.

- Dołożymy maksimum starań, aby dzieci pod naszą opieka rozwijały skrzydła, sięgały po swoje marzenia, a przede wszystkim były pewne siebie i czuły chęć doświadczania świata – zapewnia dyrektor Agnieszka Baranowicz.

Przedszkole działa od połowy września. Grupka dzieci, przełamując tremę przedstawiła gościom krótki występ, prezentując umiejętności wokalne i recytatorskie.