Budynek pasywny

Przedmiotem inwestycji jest budowa 4 piętrowego pasywnego budynku biurowego na potrzeby administracji i studentów Politechniki Łódzkiej wraz z zagospodarowaniem terenu. Koszt inwestycji wynosi 13,1 mln PLN z czego 5,4 mln objęte jest dofinansowaniem RPO Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020 związanym z ochroną powietrza i gospodarką niskoemisyjną.

Inwestycja realizowana jest w Kampusie A przy ul. Wólczańskiej 175.

Budynek składa się z jednej kondygnacji podziemnej i pięciu kondygnacji nadziemnych o powierzchni całkowitej 1616m2.

Istotą jest ograniczenie zużycia energii potrzebnej do bieżącej eksploatacji, a w szczególności znaczna redukcja zapotrzebowania na energię do ogrzewania czy przygotowania ciepłej wody użytkowej, co przekłada się na odpowiednio mniejszą emisję szkodliwych substancji do atmosfery.

Frontowa ściana budynku pasywnego PŁ wśród zieleni.

W budynku zastosowano nowoczesne technologie co przełoży się bezpośrednio na zmniejszenie kosztów związanych z zapotrzebowaniem na energię z sieci. Służyć temu ma m.in. odpowiednia termoizolacja, jak największe przeszklenie fasady południowej dla pozyskania ciepła od słońca („otwarta” fasada południowa), wykorzystanie odnawialnych źródeł energii poprzez montaż paneli fotowoltaicznych w oknach, na dachu i fasadzie budynku i montaż pompy ciepła.

Miejscem szczególnym w budynku jest sterownia: pomieszczenie z urządzeniami zawiadującymi i monitorującymi bieżące działanie systemów budynku oraz oświetlenia kampusu PŁ, czyli demonstrujące zastosowane w budynku technologie, dostępne dla pracowników i studentów PŁ.

Budowę rozpoczęto w grudniu 2020 r. a zakończono z końcem 2021.