Data dodania 02.07.2024 - 13:30
Kategorie aktualności

Rozstrzygnięcie europejskiego konkursu MSCA Staff Exchanges 2023 okazało się bardzo korzystne dla Politechniki Łódzkiej. Prof. Przemysław Data z Katedry Fizyki Molekularnej będzie koordynował projekt Green Horizon on Organic Semiconductor Technologies - GHOST. Wartość projektu to prawie 1,5 mln euro z Komisji Europejskiej z programu Horyzont Europa.

Image

- Projekt GHOST koncentruje się na rozwijaniu elektroniki organicznej o niskim zużyciu energii, wykorzystującej zrównoważone materiały i ekologiczne procesy produkcji - wyjaśnia prof. Przemysław Data, który pokieruje międzynarodowym zespołem badawczym naukowców z Anglii, Niemiec, Danii, Francji, Brazylii, Japonii, Australii, Kanady, Tajwanu, Korei Płd. oraz Instytutu Chemii Organicznej PAN, Instytut Chemii Fizycznej PAN i Wydziału Chemicznego Politechniki Łódzkiej.

Image

Jak wyjaśnia profesor Data, celem projektu jest zrozumienie oddziaływań międzycząsteczkowych i ich wpływu na funkcjonowanie urządzeń, takich jak organiczne matryce AMOLED naszych smartfonów czy organiczne ogniwa fotowoltaiczne (OPV). Dzięki badaniom inspirowanym biologicznie, naukowcy będą dążyć do opracowania nowych, ekologicznych technologii, bazujących na nietoksycznych materiałach, które będą bardziej efektywne i przyjazne dla środowiska.

W ramach projektu GHOST, naukowcy skupią się także na poprawie stabilności i właściwości elektrooptycznych materiałów, co pozwoli na rozwój zaawansowanych urządzeń elektronicznych, takich jak oświetlenie OLED czy układy sensorowe IoT (Internet of Things).

Na konkurs MSCA Staff Exchanges 2023 złożono łącznie 233 wnioski, z których 73 Komisja Europejska rekomendowała do finansowania. Projekty siedmiu polskich jednostek koordynujących, znalazły się na liście głównej, wśród nich projekt z Politechniki Łódzkiej.