Data dodania 09.08.2022 - 13:33
Kategorie aktualności

Politechnika Łódzka awansowała w dwóch ważnych rankingach światowych, które podkreślają rozpoznawalność i rosnącą renomę uczelni. W Webometrics zajęliśmy 13. miejsce w Polsce oraz 994. na świecie, w URAP natomiast sklasyfikowano nas w 15 dyscyplinach.

Image

Ranking Webometrics

Image
Logotyp rankingu: szare i zielone litery na białym tle.

W najnowszej edycji rankingu Webometrics uwzględniono 31 tysięcy uczelni z ponad 200 krajów, w tym ponad 300 szkół wyższych z Polski. Politechnika Łódzka odnotowała znaczny awans i została sklasyfikowana na 13. miejscu w Polsce oraz 994. na świecie (w poprzedniej edycji były to odpowiednio miejsca: 26. i 1769.).

Międzynarodowy ranking Webometrics jest tworzony na podstawie wskaźników bibliometrycznych i webometrycznych. Metodologia rankingu uwzględnia 3 wskaźniki: visiblity/impact (to, jak chętnie inne strony przekierowują do treści na stronie uczelni), transparency/openness (cytowania z 210. najlepszych profili publicznych uczelni, z wyłączeniem pierwszych dwudziestu) oraz excellence (udział uczelni w najczęściej cytowanych publikacjach naukowych). PŁ odnotowała tak duży wzrost w pierwszym kryterium (z 6239. na 1121. m-ce), który umożliwił przesunięcie w klasyfikacji ogólnej aż o 775 miejsc. 

Celem rankingu Webometrics jest zwiększenie obecności instytucji akademickich i badawczych w Internecie oraz promowanie wysokiej jakości publikacji w sposób online, wspieranie wszelkich przedsięwzięć typu Open Access, elektronicznego dostępu do publikacji naukowych i innych materiałów akademickich. Zdaniem twórców Webometrics ranking, uwzględniający zarówno wskaźniki bibliometryczne, jak i webometryczne lepiej odzwierciedla osiągnięcia uczelni niż zestawienia, które koncentrują się wyłącznie na wskaźnikach bibliometrycznych. 

Ranking publikowany jest przez Cybermetrics Lab – grupę badawczą hiszpańskiej Najwyższej Rady Badań Naukowych (Consejo Superior de Investigaciones Científicas, CSIC) z siedzibą w Madrycie. Jest to powstała w 1939 roku największa publiczna instytucja, zajmująca się badaniami naukowymi w Hiszpanii, która podlega Ministerstwu Nauki i Innowacji. Webometrics uaktualniany jest dwa razy w roku – w styczniu oraz w lipcu.

Więcej informacji

Ranking URAP 

Image
Logotyp rankingu: szare litery na białym tle oraz kula ziemska z biretem.

Ogłoszono wyniki międzynarodowego rankingu URAP by subject (Field-based University Ranking by Academic Performance), który publikowany jest od 2011 roku przez Instytut Informatyki Middle East Technical University w Turcji. W przygotowanym zestawieniu uczelnie klasyfikowane są w 79 dyscyplinach – PŁ skategoryzowano w 15 z nich. Jest to wyższy wynik niż w ubiegłym roku, gdy nasza uczelnia pojawiła się w 7 obszarach (awans osiągnęła w 5. z nich w stosunku do 2021 roku).

Największy progres PŁ widoczny jest w zakresie Technology (awans z 786. na 678. m-ce na 1500 uczelni) i Chemical Sciences (awans z 614. na 541. m-ce na 1500 uczelni). W drugiej dyscyplinie zajęliśmy 5 m-ce na 32 sklasyfikowane polskie uczelnie. W Materials Engineering PŁ uplasowała się na 464. miejscu na 1000 uczelni (4. miejsce na 19 polskich uczelni), a w Chemical Engineering – na 495. m-cu na 1000 uczelni (6. miejsce na 17 polskich uczelni). Z kolei w Polymer Science na 300 uczelni, sklasyfikowanych w tabeli światowej, uwzględniono tylko 2 uczelnie z Polski – Politechnikę Łódzką (199. m-ce) i Politechnikę Gdańską (293. m-ce).

Metodologia rankingu bierze pod uwagę 6 wskaźników, koncentrujących się na wydajności naukowej oraz jakości i wpływie badań.  

Więcej informacji