Data dodania 25.05.2023 - 10:22
Kategorie aktualności

Społeczność akademicka Politechniki Łódzkiej jest bardzo dumna z tytułu Europejskiego Drzewa Roku 2023, który otrzymał dąb Fabrykant rosnący w Parku im. bp. Klepacza na terenie kampusu PŁ. Postanowiła upamiętnić to osiągnięcie i ufundowała mu pomnik z pamiątkową płytą informującą o jego sukcesach.

Image

Fabrykant to dąb szypułkowy, należący do rodziny bukowatych, jedno z najokazalszych drzew rosnących w Parku im. bp. Klepacza, ma 180 lat, wysokość 22,5 m. Zadziwia grubością pnia mierzącego 4,58 m obwodu, rozpiętością korony o średnicy ponad 30 m, a przede wszystkim grubością i długością potężnych konarów. Rzadko spotyka się drzewo takich kształtów i takich rozmiarów.

Dąb od wczesnej młodości rósł zawsze na otwartej przestrzeni, nie musiał konkurować o światło i celowo nie przycinano jego gałęzi. Dzięki temu mógł rosnąć wszerz i ukształtować osobliwy pokrój, tak odmienny od innych drzew. Dzięki tym walorom Fabrykant został nominowany do ogólnopolskiego konkursu na Drzewo Roku 2022, w którym zwyciężył. Następnie reprezentował Polskę na konkursie europejskim, zdobywając tytuł Europejskiego Drzewa Roku 2023.

Jedni nazywają dąb Fabrykantem, a inni Jagoszem na cześć Mieczysława Jagoszewskiego, wieloletniego dziennikarza i redaktora Dziennika Łódzkiego.

- Odsłaniając dzisiaj tę pamiątkową tablicę, chcemy jako społeczność akademicka Politechniki Łódzkiej upamiętnić ten wyjątkowy pomnik przyrody, który swoim majestatem codziennie nas zachwyca - powiedział rektor PŁ, prof. Krzysztof Jóźwik. - Jako uczelnia podjęliśmy duży wysiłek, aby ten dąb został Europejskim Drzewem Roku, otrzymał od internautów blisko 46 tysięcy głosów i pokonał z olbrzymią przewagą 15 konkurentów z Europy.

Image
Rektor PŁ, prof. Krzysztof Jóźwik odsłania tablicę pamiątkową dla Fabrykanta, fot. Jacek Szabela
Rektor PŁ, prof. Krzysztof Jóźwik odsłania tablicę pamiątkową dla Fabrykanta, fot. Jacek Szabela

Autorem projektu pamiątkowej tablicy jest Tomasz Wochna z Działu Promocji PŁ. Płyta została odsłonięta 24 maja, w dniu 78. urodzin Politechniki Łódzkiej.


Image
Image
Image