Data dodania 25.05.2023 - 10:22
Kategorie aktualności

Społeczność akademicka Politechniki Łódzkiej jest bardzo dumna z tytułu Europejskiego Drzewa Roku 2023, który otrzymał dąb Fabrykant rosnący w Parku im. bp. Klepacza na terenie kampusu PŁ. Postanowiła upamiętnić to osiągnięcie i ufundowała mu pomnik z pamiątkową płytą informującą o jego sukcesach.

Image

Fabrykant to dąb szypułkowy, należący do rodziny bukowatych, jedno z najokazalszych drzew rosnących w Parku im. bp. Klepacza, ma 180 lat, wysokość 22,5 m. Zadziwia grubością pnia mierzącego 4,58 m obwodu, rozpiętością korony o średnicy ponad 30 m, a przede wszystkim grubością i długością potężnych konarów. Rzadko spotyka się drzewo takich kształtów i takich rozmiarów.

Dąb od wczesnej młodości rósł zawsze na otwartej przestrzeni, nie musiał konkurować o światło i celowo nie przycinano jego gałęzi. Dzięki temu mógł rosnąć wszerz i ukształtować osobliwy pokrój, tak odmienny od innych drzew. Dzięki tym walorom Fabrykant został nominowany do ogólnopolskiego konkursu na Drzewo Roku 2022, w którym zwyciężył. Następnie reprezentował Polskę na konkursie europejskim, zdobywając tytuł Europejskiego Drzewa Roku 2023.

Jedni nazywają dąb Fabrykantem, a inni Jagoszem na cześć Mieczysława Jagoszewskiego, wieloletniego dziennikarza i redaktora Dziennika Łódzkiego.

- Odsłaniając dzisiaj tę pamiątkową tablicę, chcemy jako społeczność akademicka Politechniki Łódzkiej upamiętnić ten wyjątkowy pomnik przyrody, który swoim majestatem codziennie nas zachwyca - powiedział rektor PŁ, prof. Krzysztof Jóźwik. - Jako uczelnia podjęliśmy duży wysiłek, aby ten dąb został Europejskim Drzewem Roku, otrzymał od internautów blisko 46 tysięcy głosów i pokonał z olbrzymią przewagą 15 konkurentów z Europy.

Image
Rektor PŁ, prof. Krzysztof Jóźwik odsłania tablicę pamiątkową dla Fabrykanta, fot. Jacek Szabela

Autorem projektu pamiątkowej tablicy jest Tomasz Wochna z Działu Promocji PŁ. Płyta została odsłonięta 24 maja, w dniu 78. urodzin Politechniki Łódzkiej.


Image
Image
Image