Data dodania 16.02.2022 - 12:57

Ministerstwo Edukacji i Nauki przyznało Politechnice Łódzkiej dodatkowe środki na utrzymanie i rozwój potencjału dydaktycznego oraz badawczego uczelni. Minister Przemysław Czarnek wręczył rektorowi, prof. Krzysztofowi Jóźwikowi czek na 10,5 mln zł.

Minister Przemysław Czarnek odwiedził (16.02) pierwszą część najnowszej inwestycji Politechniki Łódzkiej, budynek Wydziału Chemicznego  "Alchemium - Magia chemii jutra". - To duża radość, że możemy inwestować w infrastrukturę, która pozwoli rozwijać badania na kierunku chemia. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a obecnie Edukacji i Nauki finansuje w maksymalnie możliwy sposób tę inwestycję, przy niewielkim naszym nakładzie własnym - powiedział prof. Krzysztof Jóźwik, rektor PŁ.

W ciągu dwóch lat, do 2024 roku, uczelnia planuje zakończenie całej inwestycji. W ramach drugiego etapu zadania powstaną trzy budynki laboratoryjno-dydaktyczne o powierzchni użytkowej ponad 10 tys. m kw., w których znajdą się nowoczesne laboratoria chemiczne oraz naukowe.

- Gratuluję tego wspaniałego obiektu, który pozwoli na rozwijanie badań i dydaktyki. Gratuluję również rozpoczęcia drugiego etapu budowy Alchemium. Ministerstwo przeznaczy na ten cel w tym roku około 15 mln zł i w kolejnym roku podobną kwotę - powiedział minister Czarnek na spotkaniu w PŁ. Pogratulował władzom i kadrze dydaktycznej i administracyjnej Politechniki Łódzkiej wysokiej pozycji wśród uczelni technicznych w Polsce.

Inwestycja "Alchemium - Magia chemii jutra" zostanie zrealizowana z dotacji celowej Ministerstwa Edukacji i Nauki w wysokości 65,1 mln zł oraz środków własnych Politechniki Łódzkiej. Jednak przed rozpoczęciem budowy muszą zostać wykonane wyburzenia części budynku Katedry Pojazdów i Podstaw Budowy Maszyn PŁ.