Data dodania 24.06.2024 - 07:38

Za nami ważne spotkanie w ramach Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii. Do Politechniki Łódzkiej przyjechał Balazs Furjes, dyrektor EIT Health InnoStars oraz Joanna Broy, EIT Health InnoStars Ecosystem Lead. W spotkaniu udział wzięli prof. Krzysztof Jóźwik, rektor oraz prof. Łukasz Albrecht, prorektor ds. nauki.

Podczas wizyty poruszono tematy związane z budowaniem wspólnego ekosystemu na rzecz innowacji w obszarze zdrowia oraz podkreślono rolę EIT Health jako narzędzia do rozwijania sieci kontaktów. Nasi naukowcy mieli okazję przedstawić działania realizowane w ich pracowniach oraz realizowane projekty krajowe i międzynarodowe.

Nasi goście mieli okazję wysłuchać prezentacji i wziąć udział w pokazach laboratoryjnych na Wydziale Mechanicznym, Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki, Wydziale Chemicznym. Duże wrażenie wywarła pracownia VR w budynku Design4Al. Wizyta w każdej pracowni kończyła się rozmową dotyczącą osiągnięć międzynarodowych, jak również doświadczeń w budowaniu kontaktów naukowych i biznesowych wokół realizowanych projektów.

Politechnika Łódzka dwa lata temu, w maju 2022 r., dołączyła do międzynarodowego grona partnerów społeczności Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii w filarze zdrowia (EIT Health) oraz żywności (EIT Food).

Europejski Instytut Innowacji i Technologii to niezależny organ Komisji Europejskiej w strukturze programu Horyzont Europa stworzony został w celu wzmacniania innowacyjności w kluczowych obszarach rozwoju Unii Europejskiej.

EIT Health powstał w 2015 r. jako „wspólnota wiedzy i innowacji” Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT), składa się z różnych sekcji, z których każda koncentruje się na innym sektorze lub obszarze innowacji – w naszym przypadku jest to zdrowie i starzenie się.  Organizacja działa na zasadzie „trójkąta wiedzy”, zgodnie z którą współpracują ze sobą eksperci z biznesu, badań i edukacji, gdyż wówczas powstaje optymalne środowisko dla innowacji.