Data dodania 03.07.2023 - 11:20
Kategorie aktualności

10. edycja konkursu „Eureka! DGP – odkrywamy polskie wynalazki”, była dla Politechniki Łódzkiej szczęśliwa. Badaczki z Wydziału Biotechnologii Nauk o Żywności, pod kierunkiem dr inż. Joanny Grzelczyk, zdobyły drugie miejsce.

Image

Doceniony został ich wynalazek: "Mieszanka do wytworzenia jednorazowych opakowań i naczyń biodegradowalnych, przeznaczonych zwłaszcza dla przemysłu spożywczego oraz sposób wytwarzania opakowań i naczyń z tej mieszanki".

Innowacyjne rozwiązanie z Politechniki Łódzkiej pozwala na produkcję biodegradowalnych opakowań z odpadów roślinnych. - Opracowane receptury zakładają wykorzystanie w produkcji opakowań i naczyń jednorazowych nawet 69,5–79,5 proc. odpadów z wytłoków z oliwek, otrzymywanych po produkcji z nich oliwy oraz 20–30 proc. mieszanki zbożowej. Produkcja opakowań jest 4-5 etapowa w zależności od wariantu, charakteryzuje się niskim śladem węglowym. Ponadto metoda opracowana przez zespół nie wymaga stosowania dodatkowych syntetycznych substancji chemicznych - wyjaśnia doktor Grzelczyk.

Nagrodzony projekt z PŁ został opracowany przez zespół w składzie: dr inż. Joanna Grzelczyk, dr inż. Ilona Gałązka-Czarnecka, dr inż. Joanna Oracz. Jak poinformowali organizatorzy konkursu wszystkie nagrodzone wynalazki odpowiadały na aktualne potrzeby. Zgłoszone zostały łącznie 83 technologie, 20 z nich uzyskało nominację. Ogłoszenie wyników odbyło się 27 czerwca, na gali finałowej, w siedzibie Dziennika Gazety Prawnej.