Data dodania 26.01.2022 - 13:40

Tegoroczni laureaci konkursu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi są w większości związani z Politechniką Łódzką. W siódmej edycji Konkursu komisja nagrodziła dziewięć osób, w tym cztery z Wydziału Chemicznego PŁ i jedną z Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska PŁ.

Nagrodę "Ekologiczny doktor" w wysokości 10 tys. zł otrzymała dr inż. Małgorzata Latos-Brózio, adiunkt z Instytutu Polimerów i Barwników PŁ za pracę doktorską "Naturalne przeciwutleniacze efektywnie stabilizujące polimery". W grupie laureatów "Ekologicznych magistrów" z  Wydziału Chemicznego są również mgr. inż. Karol Tutek doktorant w Interdyscyplinarnej Szkole Doktorskiej PŁ. Został nagrodzony za pracę dyplomową "Biodegradowalne kompozyty polimerowe modyfikowane substancjami pochodzenia konopnego", podobnie jak dwie absolwentki: mgr inż. Magdalena Szymczak i mgr inż. Katarzyna Wieczorek.

VII edycja Konkursu była szczęśliwa dla mgr inż. Natalii Miszteli, która do konkursu zgłosiła pracą magisterską "Analiza zastosowania zintegrowanych technik nanofiltracji i perwaporacji do odsalania ścieków włókienniczych". Praca została wykonana pod kierunkiem dr inż. Joanny Marszałek we współpracy z Zakładem Technologii Biomedycznych i Ochrony Środowiska Sieci Badawczej Łukasiewicz - Instytutem Włókiennictwa w Łodzi, gdzie opiekę merytoryczną sprawowała dr inż. Renata Żyłła.

Natalia Misztela, absolwentka PŁ, laureatka konkursu Ekologiczny magister, fot. arch. prywatne

Natalia Misztela zastanawia się teraz nad podjęciem dalszej edukacji na studiach doktoranckich. - Zaraz po obronie  pracy magisterskiej rozpoczęłam pracę w laboratorium w Browarze Jan Olbracht Rzemieślniczy w Piotrkowie Trybunalskim. To praca zgodna z moim  inżynierskim wykształceniem. Tytuł zawodowy uzyskałam na kierunku Technologia żywności i żywienie człowieka na Wydziale Biotechnologii i Nauk o Żywności (BiNoŻ) PŁ. Wcześniej odbyłam tam trzymiesięczny staż organizowany przez Politechnikę Łódzką w ramach Projektu "Gospodarka dla nauki - wysokiej jakości staże dla studentów Wydziału BiNoŻ", dzięki czemu firma zaproponowała mi pracę - wyjaśnia laureatka konkursu.

Głównym celem  konkursu "Ekologiczny magister i doktor" jest wyłonienie najlepszych, pod względem naukowym i praktycznym, prac magisterskich i rozpraw doktorskich z dziedziny ochrony środowiska. Wszyscy laureaci konkursu "Ekologiczny magister" otrzymali nagrody w wysokości 5 tys. zł.