Data dodania 19.05.2021 - 11:58

230 tys. zł trafi z Ministerstwa Edukacji i Nauki do studentów Politechniki Łódzkiej działających w pięciu kołach naukowych. Przyznane środki pochodzą z programu „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje”.

Za uzyskane z MEiN pieniądze interdyscyplinarny zespół Lodz Solar Team, który z sukcesami bierze udział w międzynarodowych zawodach, zmodernizuje samochód solarny Eagle Two. Z kolei studenci SKN Robotyków na Wydziale Mechanicznym zbudują prototyp bezzałogowego statku powietrznego z unikatowym systemem napędowym.

Dwa ze zwycięskich projektów dotyczą Kół Naukowych z Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki. Grupa z koła SKaNeR  wybuduje drona o maksymalnej masie startowej 8-12 kg, który posłuży m.in. do współpracy dronów z robotami lądowymi. Natomiast studenci z SKN Energetyk zaplanowali wykonanie innowacyjnego stanowiska laboratoryjnego, na bazie już istniejącego w Instytucie Elektroenergetyki, które jest wykorzystywane do badania pomp. Nowe stanowisko umożliwi prowadzenie różnych badań na jednym obiekcie.

Kolejna grupa młodych innowatorów, tym razem z SKN Momencik z Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska, zbada przenikalność cieplną okien w budownictwie. Studenci, wykorzystując nieniszczące technologie pomiarowe, zbadają elastyczne wzmocnienia rozdzielające szyby. Ich parametry mechaniczne i wytrzymałościowe są kluczowe dla trwałości okna kompozytowego.