Data dodania 07.07.2024 - 17:27

Zespół studentów z Politechniki Łódzkiej odniósł spektakularny sukces, zwyciężając w finale International Small Wind Turbine Contest (ISWTC) 2024. Ich innowacyjna turbina wiatrowa zdobyła pierwsze miejsce w kategorii Sustainability, co stanowi kolejny dowód na wysoką jakość i innowacyjność polskich projektów studenckich.

Międzynarodowy Konkurs Małych Turbin Wiatrowych odbył się w Hanze University of Applied Sciences, a testy turbin przeprowadzono w Delft University of Technology. Studenci z Politechniki Łódzkiej pokonali zespoły z Kanady, Danii, Grecji, Hiszpanii oraz Holandii.

Projekt GUST (Generative Urban Small Turbine) został zainicjowany w październiku 2015 roku przez członków Studenckiego Koła Naukowego Energetyków (SKNE) przy Instytucie Maszyn Przepływowych Wydziału Mechanicznego PŁ. W realizację projektu zaangażowany jest interdyscyplinarny zespół studentów z kilku wydziałów: Mechanicznego; ChemicznegoElektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i AutomatykiOrganizacji i Zarządzania; Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska oraz International Faculty of Engineering.

Najnowsza konstrukcja zespołu GUST wyróżnia się redukcją śladu węglowego, wykorzystaniem lokalnych materiałów oraz zastosowaniem biokompozytu na bazie włókien lnu.

Międzynarodowe jury eksperckie szczególnie doceniło studentów za przeprowadzoną dogłębną analizę cyklu życia (LCA).

Zespół GUST kontynuuje tradycję doskonalenia swojego projektu, udowadniając, że ciężka praca przynosi wymierne rezultaty. W tym roku zaprezentowali całkowicie nową konstrukcję, wyposażoną w nowy generator oraz innowacyjny układ zmiennego skoku. Turbina GUST potwierdziła swoją skuteczność i niezawodność przy wiatrach przekraczających prędkości nawet 12 m/s.

Studenci już myślą o rozwiązaniach na kolejną edycję konkursu, która odbędzie się za rok.

“Pragniemy podziękować wszystkim naszym sponsorom i partnerom, którzy zauważyli potencjał naszej pracy, wspierając projekt. To jest nasz wspólny sukces, liczymy na Wasze wsparcie w przyszłości!” – podkreślają zwycięzcy z Politechniki Łódzkiej.