Data dodania 11.04.2022 - 12:40

W kwietniu na Politechnice Łódzkiej rusza nowy cykl spotkań "Zawód Naukowiec", skierowany do lokalnej społeczności: młodzieży w wieku powyżej 13 lat i dorosłych. To będzie wyjątkowa okazja do poznania ciekawych naukowców oraz odwiedzenia pięknego, zielonego kampusu uczelni.

Podczas spotkań z cyklu "Zawód Naukowiec" można będzie się dowiedzieć, jak nowe odkrycia naukowe i wynalazki kształtują i zmieniają otaczającą nas rzeczywistość. - Badania naukowe czynią nasze życie łatwiejszym, umożliwiają odkrywanie nowych, niedostępnych wcześniej miejsc lub rzeczy, przyczyniają się do rozwoju całej naszej cywilizacji - twierdzą naukowcy, którzy wezmą udział w spotkaniach na PŁ.

Pierwsze spotkanie odbędzie się 23 kwietnia (sobota) o godz. 11:00. Zaplanowano dwa wystąpienia. Prof. Piotr Ulański z Instytutu Techniki Radiacyjnej z Wydziału Chemicznego PŁ wygłosi wykład: Jak leczyć "nieuleczalne" choroby - czyli jak chemicy i nanotechnolodzy współtworzą współczesną medycynę. Pani Aleksandra Bednarek, studentka inżynierii biomedycznej na PŁ na Wydziale Elektrotechniki,  Elektroniki, Informatyki i Automatyki, która jako pierwsza Polka sięgnęła po potrójną koronę w pływaniu na wodach otwartych, wygłosi wykład pt. Od długodystansowca do naukowca. Po wystąpieniach zapraszamy do zwiedzenia z przewodnikiem kampusu PŁ.

- Podczas spotkań naukowcy z Politechniki Łódzkiej będą opowiadać w sposób przystępny, zrozumiały dla każdego, o swojej pracy. Dowiemy się, jak dzięki zaangażowaniu i wytrwałości podąża się ścieżką ku nowym odkryciom, które zmieniają nasz świat, a niejednokrotnie nas samych - mówi dr hab. Katarzyna Szymańska-Dębowska, profesor w Instytucie Matematyki na Wydziale Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej PŁ, współorganizatorka cyklu.

Wszystkich naukowców łączy wspólna pasja oraz ciekawość poznawania i badania świata. Chcieliby zarażać swoją pasją innych. - Zapraszamy wszystkich na niezapomnianą wyprawę do świata nauki! - dodaje profesor Szymańska-Dębowska i dodaje. - Zachęcamy wszystkich do zarejestrowania się na stronie Instytutu Matematyki w zakładce: Rejestracja. Dzięki temu będziemy mogli Państwa powiadomić o wydarzeniach popularyzujących naukę, konkursach oraz innych spotkaniach organizowanych przez Instytut Matematyki Politechniki Łódzkiej.

Spotkania na PŁ zaplanowano w wersji hybrydowej: stacjonarnie w Instytucie Matematyki PŁ (Budynek B9, aula F10) i zdalnie - link do wydarzenia znajduje się na stronie Instytutu.

W związku z zarządzeniem Prezesa Rady Ministrów, wprowadzono obostrzenia dotyczące wpuszczania osób na teren uczelni wyższych, w tym na Politechnikę Łódzką. Bardzo prosimy o napisanie maila do pani dr Anny Olek  anna.olek@p.lodz.pl informującego, że chcą Państwo uczestniczyć w tym wydarzeniu stacjonarnie - w mailu należy podać tylko imię i nazwisko. Chęć uczestnictwa należy zgłosić do piątku 22 kwietnia do godziny 10:00.

Wejście na teren Politechniki Łódzkiej : osobę z ochrony stojącej przy bramie wjazdowej na teren kampusu B PŁ (najlepiej od ulicy Wróblewskiego) informujemy, że przyjechaliśmy na wydarzenie Zawód Naukowiec. Zostaną Państwo poproszeni o podanie imienia i nazwiska oraz o pokazanie dowodu, czy też legitymacji. Jeśli Państwa nazwisko widnieje na sporządzonej przez nas liście wchodzą Państwo na teren PŁ.