Data dodania 13.12.2022 - 08:49
Kategorie aktualności

Naukowiec z Politechniki Łódzkiej, prof. Andrzej Bartoszewicz, został wybrany na stanowisko prezesa Łódzkiego Oddziału Polskiej Akademii Nauk, na kolejną kadencję, na lata 2023-2026. 

Image

Prof. Andrzej Bartoszewicz jest  dyrektorem Instytutu Automatyki na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki PŁ, specjalistą w zakresie teorii sterowania. Jest jednym z najczęściej cytowanych naukowców na świecie. Członkiem korespondentem PAN od 2016 r.

Według nowego Prezesa PAN najważniejszym zadaniem  dla  wszystkich naukowców jest przywrócenie nauce właściwej rangi społecznej. - Powinniśmy mieć większy wpływ na podejmowanie decyzji gospodarczych i administracyjnych. Musimy też zadbać o lepsze postrzeganie naszej pracy, bo bez większego zaufania do wyników rzetelnych badań naukowych szanse na rozwój cywilizacyjny są bardzo nikłe - powiedział prof. Bartoszewicz. 

W elitarnym gronie członków rzeczywistych PAN znajduje się dwóch wybitnych naukowców z Wydziału Mechanicznego PŁ: prof. Jan Awrejcewicz oraz prof. Tomasz Kapitaniak, który został wybrany na dziekana Wydziału Nauk Technicznych PAN, w kadencji 2023-2026.