Prof. Tomasz Kapitaniak (dyscyplina: inżynieria mechaniczna,Web of Science Core Collection: h-index - 49, liczba publikacji 2013-2021 - 124, liczba cytowań dla publikacji z lat 2013-2021 - 3 531. SciVal: Output in 10% Citation Percentiles (%) - 22,90%. Znormalizowany wskaźnik Field-Weighted Citation Impact (FWCI) dla publikacji z lat 2013-2021 - 2,92).

Tomasz Kapitaniak jest profesorem mechaniki teoretycznej i stosowanej oraz kierownikiem Katedry Dynamiki Politechniki Łódzkiej od 1992 roku.

Został zaproszony do wygłoszenia ponad 100 wykładów plenarnych/sympozjów, uczestniczył w ponad 250 seminariach na całym świecie.

Jest członkiem rad redakcyjnych kilku czasopism oraz redaktorem naczelnym International Journal of Bifurcation and Chaos.

Opublikował 270 artykułów naukowych w renomowanych czasopismach z listy Clarivate Analitytics, cytowanych ponad 4500 razy.

Jego badania koncentrują się na dynamice nieliniowej. Do jego najważniejszych odkryć naukowych należy opracowanie metod sterowania i synchronizacji układów chaotycznych, identyfikacja i opis nowych typów bifurkacji, identyfikacja mechanizmu synchronizacji w sprzężonych oscylatorach mechanicznych oraz wyjaśnienie pochodzenia losowości w układzie mechanicznym.

W 2013 roku został wybrany członkiem Polskiej Akademii Nauk.

W latach 2001 i 2014 uzyskał tytuł doktora honoris causa na Uniwersytecie Państwowym w Saratowie (Rosja) i Politechnice Lubelskiej (Polska).

Za działalność naukową profesor Kapitaniak został nagrodzony Nagrodą MNSWiT w 1989 roku, Nagrodą MEN w 1995 roku oraz Nagrodą MNiSW w 2006 roku.

Jest on honorowym profesorem Saratov State University w Rosji oraz University of Aberdeen w Szkocji.

Zdjęcie portretowe: prof. Tomasz Kapitaniak w polówce.
prof. dr hab. inż. Tomasz Kapitaniak
Katedra Dynamiki Maszyn