Data dodania 26.06.2024 - 08:47

Fundacja Edukacyjna Perspektywy opublikowała (26.06) wyniki tegorocznych rankingów. Politechnika Łódzka została sklasyfikowana w Rankingu Uczelni Akademickich na ósmej pozycji. To o jedno miejsce wyżej niż w roku ubiegłym.

Pierwsze miejsce w Rankingu Uczelni Akademickich zajął Uniwersytet Warszawski uzyskując 100 pkt. we wskaźniku rankingowym. Drugie miejsce uzyskał Uniwersytet Jagielloński (98,0 pkt.). Trzecią pozycję zajęła Politechnika Warszawska (85,0). Na czwartym miejscu znalazła się Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie (81,3), a na piątym Politechnika Gdańska (80,1). Szóste miejsce przypadło Uniwersytetowi im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (75,3), siódme - Politechnice Wrocławskiej  (74,6). Ósme miejsce (74,0) zajęła Politechnika Łódzka ex aequo z Politechniką Poznańską (74,0). Na dziesiątym jest Warszawski Uniwersytet Medyczny (73,0).

Prof. Krzysztof Jóźwik, rektor PŁ, tak skomentował tegoroczny wynik uczelni:

Awans na ósme miejsce, które Politechnika Łódzka zdobyła w tegorocznym rankingu uczelni akademickich, jest dla nas niezwykle satysfakcjonujący. To sukces, który świadczy o naszej nieustającej pracy nad doskonaleniem jakości kształcenia, wyników naukowych oraz innowacyjności badań. Od lat utrzymujemy się w elitarnej grupie TOP 10 polskich uczelni, co jest dla nas źródłem dumy i pozwala z optymizmem patrzeć w przyszłość.

Nasza uczelnia rozwija się dynamicznie, a za ten rozwój odpowiada zaangażowanie całej naszej społeczności akademickiej. Nieustające dążenie do doskonałości są kluczowe dla naszego sukcesu. Każdy z nas - studenci, doktoranci, pracownicy naukowi i administracyjni - przyczynił się do tego sukcesu na swój sposób. To dowód na to, jak silna jest nasza społeczność i jak wiele możemy osiągnąć, pracując razem. Cieszmy się tym osiągnięciem. Kontynuujmy nasze działania, pamiętając, że Politechnika Łódzka to nasze wspólne dobro, nasz wspólny dom, który z każdym dniem staje się coraz lepszy.

W Rankingu Uczelni Technicznych Politechnika Łódzka, podobnie jak w poprzednim roku, zajęła piąte miejsce ex aequo z Politechniką Poznańską. Na pierwszej pozycji jest Politechnika Warszawska, na drugiej Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, na trzeciej - Politechnika Gdańska. Czwarte miejsce zajęła Politechnika Wrocławska.

Ranking Uczelni Akademickich uwzględnia 30 wskaźników zgrupowanych w siedem kryteriów: Prestiż (12 proc.), Absolwenci na rynku pracy (12 prof.), Potencjał naukowy (13 proc.), Innowacyjność (8,0 proc.). Efektywność naukowa (30 proc.), Warunki kształcenia (10 proc.) i Umiędzynarodowienie (15 proc.). Politechnika Łódzka najwyżej, na trzeciej pozycji, została oceniona w kategorii innowacyjność (72,7 pkt.).

Metodologię rankingu opracowuje Kapituła pod przewodnictwem prof. Michała Kleibera, byłego prezesa Polskiej Akademii Nauk.