Data dodania 23.03.2023 - 13:16

Opublikowano wyniki najnowszej edycji rankingu QS by subject, jednego z najbardziej prestiżowych rankingów międzynarodowych. Politechnika Łódzka została w nim sklasyfikowana po raz pierwszy, w aż czterech dyscyplinach.

- Bardzo się cieszę, że Politechnika Łódzka znalazła się w gronie najlepszych uczelni polskich aż w czterech dyscyplinach, a w obszarze inżynierii chemicznej w pierwszej trójce, obok Politechnik: Warszawskiej i Wrocławskiej. To dla nas bardzo ważny ranking pokazujący efekt intensywnej pracy. Zwłaszcza, że przygotowany przez instytucję zewnętrzną, firmę Quacquarelli Symonds - międzynarodowego eksperta w zakresie szkolnictwa wyższego - skomentował wynik rektor PŁ, prof. Krzysztof Jóźwik.

W Chemical Engneering sklasyfikowano tylko 3 polskie uczelnie: Politechnikę Warszawską (201-250), Politechnikę Wrocławską (251-300) i Politechnikę Łódzką (351-400). W Mechanical, Aeronautical & Manufacturing Engineering znalazło się 9 polskich uczelni, w tym PŁ sklasyfikowana w przedziale 401-450. W Chemistry Politechnika Łódzka została sklasyfikowana w przedziale 551-600, a oprócz niej w tej dyscyplinie sklasyfikowano jeszcze 8 polskich uczelni. W Materials Science PŁ znalazła się w przedziale 351-400, a oprócz niej w tabeli znalazło się jeszcze 7 innych polskich uczelni.

Ranking QS World University 2023 uwzględnia 54 dyscypliny, pogrupowane w pięć szerokich obszarów tematycznych. W zestawieniach sklasyfikowano w sumie blisko 1600 uczelni z całego świata. Ranking uwzględnia 5 wskaźników, przypisując im różne wagi, w zależności od dyscypliny. Dwa z nich to wskaźniki reputacyjne (academic reputation i employer reputation), które opierają się na wynikach badań opinii naukowców i pracodawców prowadzonych przez QS. Pozostałe trzy to: Research citations per paper, H-index oraz IRN-index, przy czym ten ostatni wskaźnik odzwierciedla zdolność uczelni do dywersyfikacji geograficznej ich międzynarodowej sieci badawczej poprzez tworzenie trwałych partnerstw badawczych z innymi instytucjami szkolnictwa wyższego.

Szczegółowe wyniki rankingu są dostępne na stronie QS.