Data dodania 04.10.2022 - 08:36

To była już 78. inauguracja roku akademickiego w Politechnice Łódzkiej (5.10). Licznie zebrani goście w auli. im. Tadeusza Paryjczaka w Alchemium, wysłuchali przemówienia rektora PŁ, prof. Krzysztofa Jóźwika, które było podsumowaniem ostatniego okresu działalności uczelni.

- Jestem szczęśliwy, że ta uroczystość zgromadziła tak zacne grono gości, co odczytuję jako wyraz naszej owocnej współpracy i dobrych relacji. Szczególnie ciepło witam studentów oraz doktorantów Interdyscyplinarnej Szkoły Doktorskiej, którzy pięknym akademickim zwyczajem złożą dziś immatrykulację - powiedział JM rektor PŁ na powitanie.

Mówiąc o licznych sukcesach Politechniki Łódzkiej w pracy naukowej należy zwrócić uwagę na innowacyjność uczelni. - Bardzo się cieszę, że w tym obszarze Politechnika Łódzka pozostaje w gronie liderów. W opublikowanym przez Urząd Patentowy raporcie utrzymujemy drugie miejsce w Polsce, z wynikiem 121 udzielonych patentów krajowych i zagranicznych - przekazał prof. Krzysztof Jóźwik.

W trakcie wydarzenia dwunastu najlepszych studentów otrzymało nagrody za wyniki w nauce. Nagrody otrzymali laureaci konkursu Łódzkiej Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT oraz Rady Uczelnianej FSNT NOT w PŁ na najlepszą pracę magisterską. Komisja konkursowa główną nagrodę przyznała mgr inż. Katarzynie Zielińskiej z Wydziału Chemicznego za pracę "Opracowanie metody analizy chromatograficznej wybranych składników wina Cabernet Sauvignon i wykazanie możliwości jej zastosowania w badaniach kryminalistycznych". Dwie inne prace dyplomowe otrzymały wyróżnienia.

Stowarzyszenie Techników i Cukrowników, kontynuując promocję prac dyplomowych wykonywanych na Wydziale Biotechnologii i Nauk o Żywności, wręczyło trzy nagrody za prace, które wniosły istotny wkład w zakres analityki, techniki i technologii cukrownictwa. Trzy nagrody za najlepsze prace dyplomowe o tematyce energetycznej przekazali przedstawiciele VEOLII, z którą Politechnika Łódzka ma długą i wszechstronną współpracę.

Ważnymi punktami programu każdej inauguracji są immatrykulacje nowo przyjętych studentów i doktorantów. Uroczyste ślubowanie złożyło w sumie 40 osób, 31 studentów i 9 doktorantów. Tegoroczny wykład inauguracyjny "Wizja komputerowa i sztuczna inteligencja, czyli jak komputery widzą i rozumieją świat" wygłosiła najmłodsza na Politechnice Łódzkiej profesor Anna Fabijańska z Instytutu Informatyki Stosowanej na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki PŁ .