Data dodania 27.10.2021 - 08:29

Opublikowano wyniki kolejnej edycji jednego z najbardziej prestiżowych rankingów międzynarodowych - U.S. News Best Global Universities w klasyfikacjach: instytucjonalnej i by subject. PŁ została sklasyfikowana w tym roku aż w czterech dyscyplinach.

W Chemical Engineering znalazły się tylko 2 polskie uczelnie – Politechnika Łódzka i Politechnika Warszawska. W Engineering sklasyfikowano 1000 szkół wyższych, w tym 12 polskich uczelni. PŁ uplasowała się na 444. miejscu na świecie i 4. pozycji w Polsce, odnotowując tym samym awans o 89 miejsc w porównaniu do ubiegłego roku. W Chemistry  jest na 719. pozycji w ogólnym zestawieniu i na 8. miejscu w Polsce, jako jedna z 16 polskich uczelni. W Materials Science zajmujemy 659. miejsce na świecie i 10. w Polsce, również jako jedna z 15 uczelni w kraju -  wyjaśnia Justyna Kopańska z Centrum Współpracy Międzynarodowej, podkreślając że w ubiegłym roku byliśmy sklasyfikowani w tym rankingu tylko w jednej dyscyplinie.

W zestawieniu instytucjonalnym uwzględniono 1750 najlepszych uczelni na świecie, w tym 37 szkół wyższych z Polski. Najlepiej wypadły Uniwersytet Jagielloński (320. miejsce) i Uniwersytet Warszawski (344). Politechnika Łódzka została sklasyfikowana na pozycji 1326.

Ranking instytucjonalny i by subject wykorzystują 13 wskaźników zgrupowanych w trzech obszarach - wskaźniki reputacyjne (waga 25%), wskaźniki bibliometryczne (waga 65%), wskaźniki doskonałości naukowej (waga 10%). Wyniki są publikowane przez US News & World Report z siedzibą w Waszyngtonie (USA), która już od połowy lat osiemdziesiątych tworzy i publikuje rankingi uniwersytetów amerykańskich (Best Colleges Ranking i inne).

Więcej informacji na stronie rankingu.