Data dodania 22.09.2023 - 13:15

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Zerowej Emisji (22.09) pracownicy i studenci Politechniki Łódzkiej zasadzili kilkadziesiąt drzew i krzewów na terenie naszego kampusu. Akcja była możliwa dzięki zwycięskiemu pomysłowi zgłoszonemu do tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego PŁ - „Idea Box”.

W wydarzeniu na PŁ wzięli udział: wicemarszałek województwa łódzkiego - Piotr Adamczyk, prorektor ds. rozwoju w PŁ - prof. Paweł Strumiłło, dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego - Katarzyna Krakowska oraz architektka zieleni - dr inż. Barbara Wycichowska z Instytutu Architektury i Urbanistyki PŁ.

Uczestnicy akcji zwracali szczególną uwagę na konieczność współpracy w zakresie kampanii Race To Zero.  Ich zdaniem palącą kwestią jest sadzenie coraz większej ilości nowej zieleni, nie tylko w naszym województwie i kraju, ale i na świecie. Pracownicy i studenci PŁ włączyli się w te działania z dużym zaangażowaniem. W wydarzeniu wzięli udział także uczniowie Liceum Ogólnokształcącego PŁ.

Prof. Paweł Strumiłło i Adam Owczarek podczas sadzenia drzew w kampusie PŁ, fot. Jacek Szabela
prof. Paweł Strumiłło i Adam Owczarek podczas akcji sadzenia drzew na terenie kampusu PŁ, fot. Jacek Szabela

Pierwsze drzewo zasadził prof. Paweł Strumiłło wraz z pomysłodawcą akcji Adamem Owczarkiem. Kolejne - dąb szypułkowy - posadził kanclerz Włodzimierz Fisiak. Wicemarszałek Piotr Adamczyk przywiózł sadzonkę rzadko spotykanej odmiany jabłoni – koszteli, którą zachwycał się już Jan III Sobieski i była uprawiana w jego ogrodzie w Wilanowie. Później do pracy ruszyli wolontariusze, którzy pod czujnym okiem ogrodników, sadzili drzewa i krzewy, w tym m. in. głóg pośredni, dąb szypułkowy oraz krzewy róż wielu odmian. Organizatorzy mają nadzieję, że zasadzone rośliny bujnie wyrosną i będą służyły przyszłym pokoleniom społeczności akademickiej PŁ.

Sadzenie drzew na kampusie PŁ, fot,. Jacek Szabela
Akcja sadzenia drzew i krzewów na terenie kampusu PŁ, fot. Jacek Szabela

Akcja sadzenia drzew była połączona z bezpłatnym przekazaniem przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego 350 sadzonek drzew i krzewów, do prywatnego użytku pracowników i studentów PŁ. Można było również otrzymać budki dla ptaków. Było to możliwe dzięki nowej inicjatywie województwa łódzkiego „Owocowe łódzkie”, realizowanej w ramach projektu „Województwo Łódzkie Ogrodem Polski”.

Wybór sadzonek był bogaty, były to m. in.: aronia ciemno-owocowa, berberys Dart's Red Lady, berberys Golden Ring, dereń jadalny, głóg jednoszyjkowy, hibiscus, jarząb pospolity, kalina koralowa, mahonia, morwa, ognik szkarłatny, pigwowiec, rokitnik oraz trzmielina. Podczas akcji leśnicy z Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego, ciekawie opowiadali o każdej z dostępnych odmian roślin i doradzali w wyborze właściwych sadzonek.

Osoby, które odebrały sadzonki mogą wziąć udział w konkursie polegającym na zamieszczeniu zdjęcia z ich zasadzenia, pod postem umieszczonym na FB i Instagramie PŁ wraz z hasztagiem #sadzonkiNaPŁ. Nagrodami w konkursie są eko-gadżety.

Tak zmienił się kampus PŁ po akcji sadzenia drzew, fot. Adam Owczarek