Data dodania 17.06.2021 - 14:36

Biodegradowalne materiały opakowaniowe opracowane przez zespół kierowany przez dr hab. inż. Annę Masek, prof. PŁ z Instytutu Technologii Polimerów i Barwników na Wydziale Chemicznym PŁ, otrzymały wyróżnienie na XXIII edycji konkursu Polski Produkt Przyszłości.

Politechnika Łódzka otrzymała wyróżnienie w kategorii „Produkt Przyszłości Instytucji Szkolnictwa Wyższego i Nauki”.

Jak wyjaśnia autorka rozwiązania, która w nagrodę  otrzymała czek wartości 25 tys. zł - Nowością opracowanej technologii jest otrzymywanie biodegradowalnych materiałów opakowaniowych z poliestrów alifatycznych, stabilizowanych substancjami pochodzenia roślinnego z grupy flawonoidów. Nagrodzony produkt pozwoli zmniejszyć w środowisku liczbę zalegających odpadów i wycofać kancerogenne substancje stosowane w opakowaniach.

Innowacyjna technologia jest skierowana do producentów wyrobów polimerowych, przygotowujących m.in. opakowania do: kosmetyków, leków, produktów spożywczych. Może być także zastosowana w wyrobach takich jak: zabawki dla dzieci oraz inne małogabarytowe wyroby polimerowe, jak np. szczoteczki do zębów, jednorazowe naczynia, sztućce, butelki, kubki.

Konkurs został zorganizowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.