Data dodania 19.01.2022 - 11:32

Rektor PŁ - prof. Krzysztof Jóźwik i prezes zarządu firmy Alstal - Jarosław Szczupak podpisali (19.01) umowę dotyczącą realizacji II etapu inwestycji „Alchemium – magia chemii jutra. Budowa nowoczesnego gmachu konferencyjno – dydaktyczno – laboratoryjnego dla Wydziału Chemicznego Politechniki Łódzkiej”.

- W pierwszym etapie inwestycji oddaliśmy budynek konferencyjno-dydaktyczny. Znajdująca się w nim reprezentacyjna aula im. prof. Tadeusza Paryjczaka była miejscem inauguracji roku akademickiego – powiedział rektor PŁ, prof. Krzysztof Jóźwik, po podpisaniu umowy. - Teraz zrealizujemy część, nazwijmy ją merytoryczną, w której będą nowoczesne laboratoria chemiczne i pracownie do realizowania badań naukowych i prowadzenia kształcenia na najwyższym poziomie. Mam nadzieję, że ta długo oczekiwana inwestycja dla Wydziału Chemicznego, który jest silnym ośrodkiem naukowym, wpłynie na dalszy jego rozwój. Nowa infrastruktura umożliwi prowadzenie badań na miarę wyzwań przyszłości, a tych w których chemia odgrywa kluczową rolę jest bardzo wiele.

W ramach drugiego etapu zadania powstaną trzy budynki laboratoryjno-dydaktyczne o powierzchni użytkowej 10455,30 m kw., w których znajdą się nowoczesne laboratoria chemiczne oraz naukowe. Inwestycja zostanie  zrealizowana z dotacji celowej Ministerstwa Edukacji i Nauki w wysokości 65,1 mln zł oraz środków własnych Politechniki Łódzkiej. Jednak przed rozpoczęciem budowy muszą zostać wykonane wyburzenia części budynku Katedry Pojazdów i Podstaw Budowy Maszyn PŁ.

Zakończenie budowy całości Alchemium jest planowane na drugi kwartał 2024 roku. Jak powiedziała prof. Małgorzata Szynkowska- Jóźwik, dziekan Wydziału Chemicznego - Nowe przestrzenie mieszczące między innymi około 130 laboratoriów dadzą nam szansę na rozwój nowoczesnych metod kształcenia oraz wykorzystania nowych technologii. To także lepsze perspektywy rozwoju badań naukowych i możliwość zapewnienia wysokiego poziomu nauczania.

Dyrektor oddziału Łódź Alstal Grupy Budowlanej - Łukasz Jabłoński, która wygrała przetarg na roboty budowlane przy II etapie Alchemium obiecał, że firma dołoży wszelkich starań, żeby obiekt służył pokoleniom.