Data dodania 21.03.2024 - 09:39
Kategorie aktualności

Maciej Szulczewski jest jednym z dwóch zwycięzców 2. edycji E2Top (równorzędną nagrodę – 6 000 zł, otrzymał także Wiktor Barańczak). Zajmował się konstruowaniem robota pneumatycznego do diagnostyki układu pokarmowego człowieka.

Image

Laureat jest studentem Mechanical Engineering na IFE, ambasadorem ECIU. Interesuje się aeronautyką oraz nowymi technologiami. Jest pasjonatem kosmosu i planuje rozwój swojej kariery w tej dziedzinie. Uczestniczył w inicjatywie Europejskiej Agencji Kosmicznej – Fly A Rocket! oraz Direction Earth/Space.

Co zakładał Twój projekt?

Jego głównym celem jest zbudowanie prototypu wężo-podobnego robota, opartego na sztucznych mięśniach McKibbena, który potrafiłby poruszać się w ciasnych, podłużnych przestrzeniach.

Jakie są perspektywy rozwoju tych badań?

Jako, że robot jest w fazie prototypowania, dalsze badania skupiają się nad optymalizacją rozwiązania oraz dostosowania go do zastosowań medycznych. Wybrany typ napędu – mięśnie McKibbena, stwarzają swoją elastycznością budowy bardzo obiecujące warunki do ich dalszego rozwoju.

Przybliż swoją pracę naukową.

Badania rozpoczęły się od poznania sztucznych mięśni – ich budowy, działania, problemamów podczas konstrukcji. Było to niesamowicie pomocne doświadczenie, które dobrze wprowadzało mnie do dalszych prac, już nad pełnoprawnym robotem.

Image
Maciej Szulczewski, fot. Jacek Szabela

Części projektowe wykonywałem bez problemu w swoim domu, tak w czasie konstrukcji urządzenia, jak i jego badań funkcjonalnych, wykorzystywałem infrastrukturę laboratoriów Wydziału Mechanicznego. Projektowanie wiązało się głównie z wykorzystaniem CAD, gdzie w części laboratoryjnej używałem mnóstwo narzędzi, materiałów, urządzeń do pomiarów itd.

W których dziedzinach to rozwiązanie znajdzie zastosowanie?

Głównie w medycynie. Robot ma za zadanie badać układ pokarmowy, wykrywać nowotwory oraz inne choroby, a także je leczyć.  Warto zaznaczyć, że rozwiązania w nim użyte sprawiają, że jest bardzo uniwersalny. Może być więc równie dobrze wykorzystywany w innych ciasnych przestrzeniach, do których dostęp innymi możliwościami jest zbyt trudny lub wręcz niemożliwy.

Image

Kto jest mentorem?

Moim mentorem jest dr. inż. Łukasz Frącczak, którego uniwersalność badań skłoniła mnie do wybrania właśnie jego tematu. Pan Doktor, łącząc w swojej pracy wiele dziedzin inżynierii, był dla mnie oczywistym wyborem, który umożliwił mi wszechstronny rozwój.

Co jest dla Ciebie inspirujące w pracy naukowej?

Świadomość wkraczania w nieodkryte obszary. Badania i praca naukowa jest najwyższym sposobem wykorzystania wiedzy zdobytej konwencjonalnie, podczas studiów. Odkrywanie nowych rzeczy, czy nowego spojrzenia na różne tematy jest niesamowicie inspirujące – napędza kreatywność i wiarę w nasze umiejętności.

Maciej Szulczewski jest już uczestnikiem 3. edycji programu E2TOP i zajmie się powłokami do użytku w kosmosie.

Rozmawiała: Agnieszka Garcarek-Sikorska