Data dodania 06.06.2023 - 10:28

W zakończonej (4.06) w Chorzowie na polach Marsowych oraz na lotnisku w Muchowcu (Katowice), jubileuszowej Droniadzie wzięła udział drużyna Raptors z Koła Naukowego Robotyki SKaNeR na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki PŁ. Studenci pojechali tam ze swoimi dronami - Hexakopterem oraz Mavikiem i z sukcesami wystartowali w sześciu konkurencjach.

Jak poinformowała studentka Adrianna Rosiak biorąca udział w zawodach:

W jednej z nich - "Rurociągu", polegającym na sprawdzaniu usterek infrastruktury krytycznej zajęliśmy drugie miejsce. Trzecie miejsce uzyskaliśmy w dwóch kolejnych: "Intruzie", który polegał na wykryciu podejrzanej osoby na terenie obiektu, a także w tzw. "Sztafecie" - locie długodystansowym i precyzyjnym zrzucaniu beaconów świetlnych, tak by utworzyły one trasę dla ratowników.

Poza konkurencjami drużynowymi, odbyła się konkurencja indywidualna - symulacja akcji poszukiwawczej, w której należało znaleźć zdjęcia osób o podanych rysopisach. Pilot drużyny Raptors Damian Szewczyk zajął 3. miejsce.

- Dodatkowo, drużyna Raptorsów została uhonorowana nagrodą uznaniową za pracę zespołową, kulturę i spełnianie wymagań BHP - dodaje prof. Grzegorz Granosik, opiekun naukowy koła SKaNeR.

W tegorocznych zawodach PŁ reprezentowali: Adrianna Rosiak, Adrian Gwis, Jakub Wiśniewski, Jakub Przybysz, Damian Szewczyk, Przemysław Dawid, Eryk Pietrzak, Paweł Smyczyński.